Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Co to je, RuneScape?

Jak už jste asi pochopili, RuneScape je počítačová on-line hra na hrdiny. Tato hra byla vyvinuta a je provozována firmou Jagex Ltd. a hlavní stránku hry (ze které je ji možné i spustit) naleznete na adrese http://www.runescape.com.

RuneScape byla vyvinuta na platformé Java, což znamená, že všechno co potřebujete ke hraní je běžný počítač s připojením na Internet a internetovým prohlížečem podporujícím Javu. Dá se tedy bez větších problémů hrát i z kavárny nebo knihovny. Graficky je provedena ve 3D (tj. objekty ve hře mají 3 rozměry) a svoji postavu sledujete izometrickým pohledem šikmo shora, úhel a výška kamery je nastavitelná. Hra je žánru středověké fantasy, tj. vyskytují se tu meče a brnění, vládne tu šlechta, po krajině se poflakují trpaslící, elfové, gobliní a další podobná havěť a neopatrný dobrodruh může tu a tam nakrmit i nějakého toho draka či démona.

RuneScape patří do kategorie Massive Multiplayer On-line Games (MMOG), čili her, které společně (nebo proti sobě) hraje přes počítačovou síť velke množství hráčů současně. V tomto případě statisíce. RuneScape má totiž ještě jednu přednost, a sice zajímavý komerční model. Je možné hrát ZADARMO a to libovolně dlouho a v rozsahu daleko přesahujícím konkurenční hry. K dispozici je velká mapa s několika městy, vesnicemi a dungeony a s rozsáhlou oblastí divočiny (kde se lze pobíjet navzájem), 18 questů a hráč může trénovat svou postavu v 15 základních dovednostech.

Pokud je tohle někomu málo, může si zaplatit členský poplatek (v současnosti pouhých $7 měsíčně za jednu postavu) a může hrát na vyhrazených členských serverech, kde se jeho možnosti podstatně rozšíří (několikrát větší mapa, další questy a minihry, další monstra, další dovednosti a rozšíření stávajících, lepší výbava a kouzla atd.). Platící hráči mohou hrát i na serverech pro neplatící hráče, ale nemohou zde, kromě většího prostoru v bance, používat žádné „členské“ výhody. Pokud si hráč včas neobnoví členství, může normálně pokračovat v hraní na volných serverech a nepřijde při tom o žádné body zkušenosti nebo předměty (ale nejspíš bude mít problémy právě s několikrát menším prostorem v bance a spoustou „nepoužitelných“ předmětů). Je možné mít několik postav, jak placených tak volných, ale není povoleno mezi nimi přesouvat předměty a v jednom okamžiku smí být přihlášena pouze jedna z nich.

Dále v této hře nenarazíte na žádné drastické scény, je zakázáno používat makra, podvádět, inzerovat a používat nevhodná slova. To poslední je navíc podpořeno automatickým jazykovým filtrem. Díky tomu mají mladší hráči (a ti tvoří většinu trhu) velkou šanci, že jim rodiče tuto hru nezakážou a že jim dokonce zaplatí členské poplatky (a v řadě případů začnou hrát taky). Předepsanou komunikační řečí je angličtina, používání jiných jazyků není zakázáno, ale jazykový filtr způsobuje potíže při zobrazování zpráv v jiných jazycích. Z dalších jazyků jsou zatím podporovány pouze němčina a francouština, které jsou k dispozici na několika vyhrazených německých a francouzských serverech.


verze článku: 31.3.2009