Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

The Shield of Arrav Quest

speciální úkol pro dva hráče, pro jednoho snadný, pro druhého maličko obtížnější (nutno zabít lvl 23)

Požadavky:
jeden z hráčů musí být schopen zabít lvl 23 NPC

Odměna:
1 questpoint
600gp pro každého

Upraveno podle nedávného updatu


Návod

Vybavení: jen zbroj, jídlo a pro člena phoenix gangu 20gp

Vaším úkolem bude nalézt obě poloviny před dávnými časy odcizeného Arravova štítu. Potíž je v tom, že každou polovinu vlastní jiný gang kriminálníků a má ji uloženou uvnitř základny, kam se dostanou pouze členové daného gangu. A protože se jeden hráč může připojit jen k jednomu z nich, jsou na tento úkol potřeba hráči dva. Každý se připojí k jednomu z gangů, získá příslušnou polovinu štítu a o odměnu se pak podělí. To znamená, že si ještě před začátkem questu musíte vybrat, do kterého gangu vstoupíte, a potom si musíte najít společníka, ochotného se připojit k tomu druhému. Nejprve tedy něco k výběru gangu. Úkol má pro zúčastněné hráče různou obtížnost - pro Phoenix gang dostanete za úkol zabít a obrat neozbrojeného chlápka s combat lvl 2 a na běžně zaplněném serveru máte velkou šanci, že se k němu budete obtížně dostáváat, protože na něm někdo trénuje. Člen gangu Black Arm se musí vypořádat weaponmasterem combat lvl 23 a pravděpodobnost, že mu ho někdo "odstraní" z cesty, je dost malá. Pokud uvažujete v budoucnu o hraní placené verze Runescape, budete spolupráci se členem opozičního gangu potřebovat i při plnění Heros Questu. A v současné době je v members méně členů Black Arms než Phoenix gangu, tj. jako Black Arm snáze najdete společníka a navíc jako Phoenix member musíte ovládat range útok a budete také závislí na poctivosti vašeho partnera (což není na members takový problém jako na free, ale ne vždy to může vyjít). Poctivost partnera je trochu problém i v tomto questu, ale Jagex nedávno provedl úpravu, která by vás měla, pokud nejste zcela tupí, před nepoctivostí partnera dostatečně ochránit. Poněkud se tím ale znesnadnila stávající praxe, kdy jeden hráč mohl dělat partnera několika hráčům z konkurečního gangu a hlavně už nejde si nabrat poloviny štítu či certifikáty "do zásoby".

Celý quest probíhá ve Varrocku a zabere přibližně 10-15 minut. Každý člen začíná jinde a sejdou se až na základně Phoenix gangu.

Phoenix gang
Pro budoucí opory Phoenix gangu začíná quest v knihovně varrockého zámku. Požádejte knihovníka Relda o nějaký quest ("I'm in search of a quest") a obdržíte radu, abyste si v knihovně vyhledali a přečetli knihu "The Shield of Arrav". Tu najdete tak, že klepnete pravým tlačítkem na prostřední regál a vyberete možnost "CHECK" (je tam pouze jeden regál s touto možností a to je ten pravý). Nalezenou knihu si přečtěte ("READ") a po jejím prolistování až do konce si znovu promluvte s knihovníkem. Reldo sám sice o Phoenix gangu nic neví, ale alespoň ví, kdo něco ví. Zařiďte se dle jeho rady, vezměte si 20gp, běžte na varrocké náměstí a v jeho severovýchodním rohu vyhledejte obchodníka z kůžemi Baraeka. Optejte se ho na Phoenix gang ("Can you tell me where I can find Phoenix gang?"), zaplaťte požadovaných 20gp ("Okay. Have 20 gold coins") a Baraek vás nasměruje na nevinně se tvářící obchodní společnost VTAM, sídlící kousek na jih od krámku s runami. Běžte tam, slezte po žebříku (na minimapě označen vykřičníkem) do podzemí budovy a tam najdete podezřelé individuum jménem Straven, se kterým pokecejte na téma "Vím kdo jste!" ("I know who you are!") a "Chci se připojit" ("I'd like to offer you my services"). Pozor! Jakmile absolvujete tento rozhovor, už se nikdy nemůžete stát členy konkurečního gangu Black Arm! Straven vám zadá vstupní testík - ve varrockém hostinci Blue Moon Inn se poflakuje jistý Jonny the Beard, agent konkurenčního gangu Black Arms, a má u sebe zprávu, kterou by si Straven velmi rád přečetl. Běžte tedy do hostince (použijte zadní vchod, je to blíž) a tam poblíž baru počkejte, až se dotyčný respawnuje (málokdy se vám podaří příjít, když tam zrovna bude, hráči, co tam trénují combat, ho neustále zabíjejí). Má sice jen combat lvl 2, ale je obtížné ho zabít kvůli "kokurenci" v baru. Puvodne dropoval potřebný scroll vždy, ale teď mám pocit, že ho dropuje jen pokud ho zabijete sami v rámci questu (ale to si ještě ověřím). Se zprávou (intelligence report) se vraťte ke Stravenovi a pokecejte s ním. Zprávu si vezme, přivítá vás v gangu a dá vám klíč od zbrojnice. Klíč si odložte na zem a pokecejte s ním znovu, dostanete další klíč (kdykoliv si s ním promluvíte a nemáte klíč, dostanete nový). Teoreticky vám stačí jeden, ale člověk nikdy neví. Klíč seberte a dejte svému společníkovi z Black Arm gangu, který by tam tou dobou už měl na vás čekat. Kromě klíče od zbrojnice jste získali i přístup na základnu gangu, takže si dojděte skrz dveře za Stravenem pro vaši polovinu štítu. Nachází se v severovýchodní místnosti základny v truhle u severní stěny (viz mapka dole). Otevřte truhlu a dejte search a dostanete vaši půlku štítu. Jděte ven a odtud do Varrockého muzea, kde počkejte na svého společníka.

Black Arm gang
Budoucí člen Černé ruky může začít quest také v knihovně, ale není to pro něj povinné. První povinný krok je promluva s tulákem (tramp) u vstupu do úzké uličky blízko jižní brány, vedoucí na západ na základnu gangu. Zeptejte se ho, kam ulička vede ("Is there anything down this alleyway?"), dozvíte se, že na základnu gangu Black Arm. Pokud se chcete přidat ("Do you think they would let me join?"), pošle vás tulák za Katrine - hlavou gangu Černé ruka. Běžte tedy uličkou dál na západ, vstupte do domu a vyhledejte Katrine. Pozor! Jakmile si promluvíte s Katrine, nebudete už nikdy moct vstoupit do Phoenix gangu! Po delším rozhovoru ("I've heard you're the Black Arm Gang", "It was the tramp outside", "I want to become member of of your gang", "Well, you can give me a try can't you?" a "Ok, no problem") dostanete za úkol "opatřit" pár kuší ze zbrojnice Phoenix gangu. Tam se bez klíče nemůžete dostat (a člen Phoenix gangu sám kuše sebrat taky nemůže), takže musíte zamířit na základnu Phoenix gangu a počkat, až dorazí vás společník a dá vám klíč od zbrojnice. Během čekání se můžete bavit zabíjením Stravena. Jakmile dostanete klíč, běžte nahoru a použijte klíč na dveře od zbrojnice. Vylezte po žebříku o patro výš a tam najdete na zemi ležet dvě kuše a v místnosti se bude nalézat také weaponmaster (combat lvl 23), který zbraně hlídá. Když se je pokusíte zvednout ze země, napadne vás. Zabijte ho a kuše zvedněte. Kuše můžete bez boje zvednout, pokud weaponmaster bojuje s někým jiným nebo pokud je zrovna mrtev a náhradník ještě nedorazil (kuše respawnují třikrát rychleji než weaponmaster). Kuše doneste Katrině, ta si dvě z nich vezme a povolí vám přístup do základny gangu. Projděte tedy dveřmi dovnitř do základny, vyjděte po schodech do prvního patra a tam otevřete cupboard, který visí na východní zdi jižně od schodiště. Prohledejte ho (SEARCH) a obdržíte svoji polovinu štítu. Seberte ji a jděte s ní za svým společníkem do varrockého muzea.

Oba hráči
Po updatu jsou poloviny štítů neobchodovatelné, takže je nemůžete dát dohromady, jako tomu bylo dřív. Místo toho si oba hráči musí promluvit s kurátorem a každý dostane za svou polovinu štítu dvě poloviny certifikátu. Člen Phoenix gangu dostane dvě levé poloviny a člen Black Arm gangu zase pro změnu dvě pravé poloviny certifikátu. Tyto poloviny jsou obchodovatelné, jediný problém je, že při obchodování vypadají a jmenují se úplně stejně. Nevím, jestli se liší alespoň při examine. V každém případě se předpokládá, že si hráči své poloviny certifikátu mezi sebou vymění pěkně kus za kus. A pokud to tak udělají, tak se vlastně nic nestane ani pokud si "omylem" vymění stejné poloviny certifikátu. Jakmile provedete tuto výměnu, použijte obě poloviny na sebe, čímž vytvoříte jeden celý a opět neobchodovatelný certifikát. S certfikátem běžte do zámku, v trůním sále nebo přilehlých místnostech vyhledejte krále Roalda a pokecejte. Dostanete 600gp a tím je celá záležitost vyřízena.


verze článku: 06.06.2007