RuneScape krok za krokem

Šampionem snadno a rychle

Důležitá poznámka:
Tento průvodce je v současné době již velmi zastaralý. Jagex odstranil ze hry quest Romeo and Juliet a přidal místo něj nový quest Gunnars ground. Na tento quest nepotřebujete žádnou výbavu a probíhá celý v oblasti barbarian village a edgeville, čili je možné ho celý zvládnout v okamžiku, kdy poprve navštívíte barbary. Dále Jagex překvalifikoval sheep shearer a witch potion na miniquesty, což znamená, že už nedávají quest points. Ale jejich dokončení je stále ještě užitečné vzhledem k jednoduchosti a ostatním odměnám, které zůstaly zachovány. Místo těchto questů byly z members do free přesunuty questy Myths of white lands a Swept away. Myths of white lands začíná (a končí) v Lumbridge a probíhá celý ve sklepě wizards tower. Swept away začíná (a končí) v Draynoru poblíž mostu k wizards tower a pokračuje návštěvou tří čarodějnic - Aggie v Draynoru, Betty v port Sarimu a Hetty v Rimingtonu. Což vlastně máte všechno po cestě. Dále byl přidán nový quest Blood pact, odehrávající se celý na hřbitově v Lumbridge. Pokud budujete impure postavu, je tento quest jedním z prvních, které byste měli udělat. A rovněž došlo k určitým změnám v existujících questech, z hlediska tohoto návodu je nejdůležitější změnou to, že lebka pro quest Restless ghost už není ve sklepě wizards tower, ale je pohřbena v hrobě v jihovýchodním rohu lumbridge swamps. A bacha, skeleton wizard bránící lebku má útok na dálku, takže si zapněte běh, vypněte autoretaliate a vemte si trochu jídla. Restless ghost taky už dává pouze 125xp do prayeru což je jenom jeden level. Zbytek původního rewardu je možné získat pohřbením kostí, které získáte na konci questu, to znamená, že se této části odměny můžete vzdát, pokud budujete postavu s nízkým prayer levelem.

O čem to je:
V tomto průvodci najdete návod, jak za necelé dva dny udělat s novou postavou a s použitím jen vlastních sil většinu questů pro free hráče (kromě Dragon Slayeru a Shield of Arrav) a splnit si tak podmínky vstupu do Champions guild (32 questpoints). Je to koncipováno jako příručka pro zkušenější hráče, kteří si z nějakých důvodů zakládají novou postavu a chtějí ji co nejdříve provést všemi free questy. Rozhodně to není příručka pro začátečníky, hraní dle této příručky vyžaduje určitou zběhlost, kterou zcela noví hráči postrádají. Nejsou tu ani žádné konverzace a mapy, příručka se soustředí především na předměty a lokace. Pokud si potřebujete osvěžit detaily ohledně řešení určitého úkolu, najdete je v návodu k danému questu, nikoliv zde.

Požadavky:
Kromě vlastního plnění questů je třeba i vytrénovat určité dovednosti. Dovednost mining musí být alespoň 10, doporučuji ale 15. Combat byste měli mít asi 20 (pro Vampire slayer). Hodí se rovněž cooking na úrovni alespoň 10 a smithing 30. Tohle všechno, pokud se budete příručky držet, snadno a včas dosáhnete. Tento návod jsem si vyzkoušel na několika postavách a celé to zabralo 9-12 hodin podle typu postavy (9:04 pro rangera, 10:26 pro warriora a 12:12 pro mága). uvedené časy platí pro F2P, members postavy mohou celý postup výrazně urychlit (ale spíš si místo urychlování těhle questů střihnou nějaké members only questy či skily).

Krok 1. - Lumbridge:
Logicky začínáme na nádvoří zámku Lumbridge a s počáteční výbavou nové postavy. Ta nám ovšem bude zpočátku trochu překážet, proto si nejprve trochu uvolníme batoh. Ozbrojte se sekerou a štítem nebo lukem a šípy. Hrajete li za mága, vemte si air a mind runy. Vejděte do zámku a běžte do kuchyně. Na stole seberte pot a pokecejte s kuchařem - zahajte quest Cook Assistant. Běžte padacími dveřmi do sklepa, seberte a obujte si boty. Seberte další pot a jděte nahoru do 1. patra za vévodou z Lumbridge (Duke Horacio). Tam zahajte quest Rune Mysteries. Vyjděte o další patro výš a uložte si do banky všechno kromě prázdných potů a dýky. Vraťte se dolů a seberte další pot (potřebujete jich asi 4 nebo 5). Vyjděte ven ze zámku a zajděte do kostelíka. Zahajte quest Restless Ghost. Z kostelíka jděte do obchodu a prodejte bronzovou dýku. Z obchodu běžte ke mlýnu a naberte si 4-5 (podle počtu nádob) klásků (grain) na poli na západ od mlýna. Semelte na mouku a naberte do nádob. Pak jděte kousek zpět k farmáři Fredovi a tam zahajte quest Sheep Shearer. Farmářův domek obejděte a na jeho zahrádce si naberte 5 onions. Pak se přesuňte do banky v Draynoru a cestou si nasekejte par polínek dřeva.

Důležitá poznámka: Kdykoliv cestou uvidíte nějakého impa, zabijte ho. Splnění questu Imp Catcher vlastními silami je sice velmi závislé na náhodě, ale většinou je možné tímto způsobem získat tři ze čtyř beads a to poslední pak koupíte nebo vyměníte s ostatními hráči.

Krok 2. - Draynor:
Tady si odložte všechno do banky, kromě sekery (tu držíte v ruce), tinderboxu a malé sítě. Pokácejte oba normální stromy východně od banky a jděte rybařit k vrbičkám jihozápadně od banky. Pozor! Západně od banky jsou dva agresivní dark wizardi, kteří by si na vaší slabé postavě rádi smlsli, takže se jim vyhněte a do/z banky choďte obloukem z jižní strany. Používejte výhradně rybářské posty u jižnější vrbičky, u těch severnějších budete napadeni. Pokud na jihu žádný post zrovna není, raději počkejte. Úkolem této mise je zvednout si dovednost cooking na lvl 10 a zároveň si opatřit zásobu jídla, byť nepříliš kalorického. Nachytejte vždy plný batoh ryb a pak si je hned zkuste nad ohněm opéct. Na lvl 10 cooking byste se takhle měli dostat asi za 20 minut a budete z toho mít kolem 50 opečených garnátů (shrimps). Až skončíte s tímto tréninkem, zajděte si promluvit s Aggií na téma Blue dyes a woad leaves (jinak si je nemůžete koupit!) a promluvte si s Morganem - zahajte quest Vampire Slayer.

Krok 3. - Wizards tower a Lumbridge swamps:
Vezměte si z banky Air talisman, sekeru vyměňte za meč a vemte si i pár kousků jídla. Vypravte se rovnou na jih do věže kouzelníků, tam slezte do sklepení a pokecejte s vrchním mágem Sedridorem. Od mostu z věže mágu se vypravte na východ po břehu moře až k chaloupce otce poustevníka a vyzvedněte si u něj amulet of ghostspeak. Cestou zpět přes bažiny do Draynoru zabijte jednu velkou krysu lvl 3 a seberte maso i kosti.

Krok 4. - Port Sarim a Rimmington
Meč zaměňte za krumpáč a vezměte si i krysí maso, 3gp a jednu cibulku (onion). Zbytek batohu ponechte prázdný. Jděte do Port Sarimu do obchodu s runami a kupte si tu jedno oko (eye of newt). Pak jděte rovnou do Rimmingtonu a tam si v prvním domě na východní straně na sporáku spalte krysí maso. Jděte o jeden domeček jižněji a pokecejte s čarodějkou Hetty. Tím zahájíte quest Witches Potion. Vylezte ven z jejího domečku a majzněte krumpáčem po hlavě první malou krysu, která vám přijde pod ruku. Seberte krysí ocásek, doneste ho Hetty a pak se napijte z kotle. Gratuluji, první quest je hotov. Z Rimmingtonu jděte na sever do malého dolu pro začátečníky. Tady si nadolujte 7 kousků jílu (clay), 4 hroudy měděné rudy (copper) a vyžebrejte 2 iron ores od hráčů, kteří tam těží iron. Když jim řeknete, že je to pro quest, většinou vám to dají. Zbytek batohu zaplňte copper a tin rudami v poměru 1:1 a všechno to dotáhněte do Faladoru do východní banky. Pokud jste neuspěli s žebráním, můžete zkusit jiný server nebo si skutečně zvednout mining až na lvl 15 těžbou copper a tin ores a pak si potřebný iron natěžit sami. Není to zase tak časově náročné, i s cestami do banky to zvládnete za necelé dvě hodinky.

Krok 5. - Falador a Dorikova kovárna:
Ve Faladoru si z východní banky vezměte 20gp a jděte si do parku od Wysona koupit woad leaves. Z parku jděte do hradu na nádvoří a promluvte si tu s pážetem (squire) - tím zahájíte quest Knight Sword. Z hradu zamiřte do západní banky a tam si naberte 6 kousků jílu, 4 hroudy měděné a dvě hroudy železné rudy a doneste to všechno do Dorikovy kovárny. Promluvte si dvakrát s Dorikem a můžete si gratulovat k dokončení druhého questu. Ten vám kromě druhého quest pointu přinese i 180gp a hlavně 1300xp do miningu, což vás dostane bezpečně přes lvl 10, potřebný pro knight sword quest.

Krok 6. - Varrock a okolí:
Z dorikovy kovárny jděte do Varrocku, cestou si v Barbarians village střihněte první level Stroghold of security (peníze) a natěžte si batoh tin ores. Můžete si cestou odskočit do dwarven mine a koupit si za 500gp steel pickaxe, aby vám to šlo rychleji. Ve Varrocku si ze západní banky vyzvedněte asi 15gp a balíček od Sedridora, ale nejprve si skočte promluvit s Julií (zahajte úkol Romeo and Juliet). Dopis od Julie dejte na náměstí Romeovi a pak si promluvte s cikánkou ve stanu (zahajte Demon Slayer). Ve vedlejším obchodě si kupte rukavice, pink skirt a white apron, eventualně si tu můžete koupit i plášť (cape), pak jděte do obchodu se smíšeným zbožím a kupte si jug. Odtud jděte do obchodu s runami a dvakrat si promluvte s Auburym. Rukavice (a plašť) si nasaďte, zbytek věcí uložte do východní banky a jděte do dolu pro začátečníky u jihovýchodního rohu města. Tam si nasbírejte asi 3 redberries a 1 cadavaberries (na to potřebujete ty rukavice), pak si v dole natěžte do zbytku místa batohu copper ore a vraťte se do banky. Uložte měděnou rudu a vyzvedněte 3 nádoby s moukou, jug a zbylý kousek jílu. Ve fontáně severozápadně od banky si naplňte jug a použijte ho na clay. Pak si jug naplňte ještě jednou a jděte na sever do kostela a pokecejte s otcem Lawrencem o Romeovi a Julii. Pak zamiřte do zámku za sirem Prisynem. Od něj jděte do věže za kapitánem Rovinem pro první klíč. Pak se stavte v knihovně a vyptejte se Relda na Imcando dwarves. Případně můžete i zahájit quest Shield of Arrav, ale pokud chcete hrát za Black Arm gang, promluvte si raději nejprve s Trampem u jižní brány do Varrocku. Z knihovny si skočte do kuchyně, seberte na stole pie dish a po schodech si vyjděte o patro výš pro prazdný kbelík (bucket). Dole v kuchyni pak kbelík naplňte vodou a zkombinujte s moukou na pastry dough. Tu vrazte do formy, přidejte redberries a zkuste upect v troubě. Pokud se to nepodaří, opakujte (proto ty tři dávky). Až budete mít koláč, naplňte kbelík vodou a vyjděte z kuchyně na zahradu, prozkoumejte mřížku a spláchněte klíč dolů do stok. Prázdný kbelík můžete zahodit a běžte si dolů do stok pro ten klíč. Klíče, jug i soft clay uložte do banky a běžte navštívit lékarníka se snítkou nebezpečných cadavaberries. Nechte ho z nich vyrobit cadavapotion a doneste ji Julii. Pak si promluvte s Romeem a dostanete dalších 5 quest pointů (už jich máte 7). Z východní banky si vemte pár drobných a jděte ven západní branou. Zatočte na sever jděte rovně až do hostince na hranici wilderness. Kupte 4 piva a jedno z nich vyměňte s dr Harlowem za dřevěný kolík a dobré rady o zabíjení upírů. Vraťte se do Varrocku, uložte pivko do banky a spočítejte si redberries a tin a copper ores. Potřebujete mít 4 redberries a copper a tin ores v poměru 1:1 a tak asi 10-15 iron ores. Takže si teď udělejte několik koleček mezi dolem a bankou a při té příležitosti si nasbírejte zbytek redberries. Opět to bude poměrně rychlé, nemělo by to zabrat ani 20 minut. Jakmile budete schopni těžit iron ore, natěžte si tak 10-15 kousků a jděte na jih do Al-kharidu.

Krok 7. - Al-Kharid:
Promluvte si s Hassanem a pak s Osmanem a zahajte tak quest Prince Ali Rescue. Usmeltujte si všechen tin a copper do bronze barů a s někým vyměňte vaše iron ores za iron bary. Když zvolíte poměr 3:1, tak se většinou někdo chytí. Pak si z banky vyndejte amulet of ghost speak (a nasaďte si ho), pot of flour, prazdný bucket a 1gp (nebo 11gp), místo krumpáče si vezměte nějakou zbraň a vyražte k toll gate. Pokud chcete, můžete projít za poplatek 10 gp, ale protože stejně musíte jít až ke kuřecí farmě, tak vas obcházení přes severní konec moc nezdrží.

Krok 8. - Lumbridge a okolí podruhé:
Na kuřecí farmě si vemte vejce a v ohradě s krávami si opatřete mléko. Běžte přes most na západní stranu a v obchodě si za zbylý 1gp kupte nůžky na stříhání ovcí (sheep shears). Pak běžte do ohrady s ovcemi a ostříhejte 23 ovcí. Nužky na ovce zahoďte a běžte do zámku. V kuchyni si promluvte s kuchařem a dokončete Cook Assitant quest (+1qp). Pak si nahoře udělejte z vlny klubíčka a potom se ještě zastavte na hřbitově a pokecejte s duchem. Klubíčka vlny zaneste Fredovi a za dokončení úkolu Sheep Shearer dostanete par crafting bodů, 1 quest point (už jich máte 9) a také 60gp, které se budou později hodit. Z Fredovy farmy jděte opět do Draynoru.

Krok 9. - Draynor a okolí:
Vemte z banky soft clay a pokecejte s Lady Keli, Od Neda získejte paruku (wig) za zbylá 3 klubíčka vlny. Zapalte oheň, počkejte až vyhasne a seberte popel (nebo zabijte impa). Doneste Aggii redberries, ash, jug of water a pot of flour a nechte si vyrobit skin paste. Rovněž už jí můžete donest woad leaves, onions a redeberries + 20gp a nechat ji vyrobit 1 blue, 1red a 2x yellow dye. Jedno žluté barvivo použijte na paruku a druhé zkombinujte s červeným. Touto operací získáte volné místo v bance. Vysledek (otisk klíče, blue a orange dye, skin paste a blonde wig) uložte do banky a vyndejte si zbraně a jídlo. Vydejte se na lesní cestu mezi Lumbridge a Draynorem a začněte trénovat combat na goblinech. Doporučuji si vedle primárních útočných skilů zvednout i defence. Melee bojovníkům a magům alespoň na 10, rangerům aspoň na 20. Na trénink combatu bude ale ještě čas, primárním cílem této mise je získat tři sady gobliního brnění a 25 sad kostí pro Traiborna kvůli Demon Slayeru. Na druhou stranu je vhodné si v tomto okamžiku zvednout combat lvl aspoň na 15. Pravděpodobně tím získáte i bronze square shield. Přebytečné věci prodávejte v obchodě v Lumbridge.

Krok 10. - Wizards Tower:
Vezměte si 25 kosti, krumpáč a Auburyho zprávu a jděte do věže, vylezte do prvního patra a Vyměňte s Traibornem kosti za třetí klíč ke schránce od silverlightu. Pak jděte do sklepa a seberte si lebku pro Restles Ghost quest. Odevzdejte Sedridorovi zprávu od Auburyho (konečně dostanete vytoužený desátý questpoint a navíc dostanete zpátky i air talisman). Nechte se teleportovat do dolu, natěžte si plný batoh rune essence (to je jen, abyste nešli zpátky s prázdnou) a vraťte se do Draynoru do banky.

Krok 11. - Port Sarim, Jižní útes a Karamja:
Teď si vemte redberry pie, 270gp, white apron, air talisman a 17 rune essence a jděte do Port Sarimu do hospody. Pokecejte s hostinským (zahajte quest Goblin Diplomacy) a s Redbeard Frankem (quest Pirates treasure). Pak se odeberte do Thurgova domečku na jižním útesu a nabídněte mu redberry pie. pokecejte a vraťte se do Port Sarimu do přístavu. Zajeďte si na Karamju a kupte flašku rumu. Prokecejte vlastníka plantáže a nasbírejte 10 banánů. Šoupněte je do bedny společně s rumem, znova pokecejte s vlastníkem plantáže a hlavně se ho zeptejte, kam ta bedna pojede. Pak se vraťte do Port Sarimu a nasaďte si white apron. V obchodě s potravinami zkuste otevřít dveře do skladu a nechte se tam zaměstnat. Seberte rum z bedny a vypadněte odtamtud. White apron už můžete zahodit. Rum doneste Frankovi, dá vám za něj klíček od truhly ve Varrocku. Odtud zamiřte k air oltáři a zvcyšte si Rc lvl na 2 a potom jděte do Faladoru. Cestou si u jižní brány kupte za 210 gp iron chain mail body.

Krok 12. - Falador a Goblin village:
Vemte si 3 sety goblin armour, blue a orange dye, bronze bar a hammer. Jděte do Goblin village a cestou si v dorikově kovárně udělejte bronze medium helmet. V Goblin village si splňte Goblin Diplomacy quest (+5qp, něco do craftingu a zlata cihlička). Tím máte 15qp a můžete se pustit do Black Knight Fortress questu. Jděte zpět do Faladoru a do hradu. pokecejte z pážetem a pak šlohněte obrázek paladinovi Vyvinovi ze skříňky a v západní věži si promluvte s Amikem Varzem a zahajte tak Black Knight Fortress quest.

Krok 13. - Black knights fortress:
Oblečte si iron chainmail, bronze medium helm a doplnte to dalsimi kousky brneni, pokud máte nasazen amulet of ghostspeak, dejte si ho raději do banky. Zbytek batohu zaplňte jidlem, nechte si ale dvě volná mista. Jděte nejprve do kláštera východně od pevnosti a seberte tam 2 hlávky zelí (cabbage). Pak jděte do pevnosti a zničte černým rytířům jejich tajnou zbraň. Doporučuji si nastavit jas na V-bright, pevnost je dost tmavá a jednou se mi podařilo chcípnout, protože jsem prostě neviděl další žebřík a nedokázal jsem ho včas zaměřit. Z pevnosti jděte do Varrocku, cestou přes barbarians village můžete eventuálně prodat vaši přilbu, pokud už máte lepší.

Krok 14. - Varrock podruhé:
Ve Varrocku si vyndejte z banky všechny 4 klíče a jděte si do hostince vyzvednout z truhly stopu k pirátskému pokladu (nezapomeňte si ji přečíst!) a pak k siru Prisynovi pro Silverlight (tim se vám opět uvolní trochu místa v bance). Hrajete-li za mága, je teď příležitost si natěžit rune essenci.

Krok 15. - na skok v Al-Kharidu a Lumbridge:
Z Varrocku doběhněte do Al-Kharidu a dejte Osmanovi otisk klíče a bronze bar. Pak si vezměte 10gp, amulet of ghostspeak, lebku a věci na trénování combatu. Projděte přes Toll Gate do Lumbridge a na hřbitově dokončete Restless Ghost quest (+1QP, celkem 16, jsme zhruba v polovině). Z Lumbridge jděte lesem do Draynoru, cestou si můžete opět potrénovat combat.

Krok 16. - Draynor jail:
V Draynoru si vezměte skin paste, blonde wig, pink skirt, tři piva a lano (nebo 15gp a kupte si ho u Neda). Od Leely si vyzvedněte klíč a pak osvoboďte prince Aliho z vězení.

Krok 17. - Jižní útes:
Vemte si obyčejný pick jako zbraň, ammy of ghostspeak vraťte do banky (nebo vyhoďte pokud se v dohledné době nechcete stát platícími hráči). Oblečte si co nejsilnější brnění a vemte si picture, dva iron bary a spoustu jídla. Jděte k Thurgovi na jižní útes, dejte mu obrázek, pak si natěžte blurite ore a vyměňte ho s Thurgem za meč. S mečem běžte do Faladoru.

Krok 18. - Falador potřetí a naposledy:
Vraťte do banky zbytek jídla a vemte si pirates message. Jděte k domku východně od kovárny a vezměte si tam rýč (spade). Pak jděte do parku a stoupněte si na první modrou kytku západně od Saradominovy sochy uprostřed parku (na minimapě můžete vidět, při správném natočení, že skutečně stojíte uprostřed velkého X). Klikněte na rýč (DIG) a, není-li poblíž nějaký zahradník, vykopete poklad a získáte tak další 2 quest pointy. Zahoďte rýč a pirates message a jděte do hradu. Od sira Amika Varze si vyzvedněte svou odměnu 2500gp (a další 3 questpointy) a pak dejte pážeti meč a dostanete další quest point a hlavně 12750xp do smithingu, což by vás mělo dostat minimálně na lvl 28 smithing. V tomto okamžiku si tedy můžete vlastnoručně usmeltovat zbytek iron ores a případně si i u Dorika ukovat nějaký ten armor, pokud potřebujete (připomínam, že si ve Faladoru můžete koupit za 3gp pivo Dwarven stout, které dočasně zvyšuje smithing o 1). V okolí západní banky ve Faladoru (konkrétně 4 kroky východně od banky a zhruba na úrovni středu jižního křídla) respawnuje imp, který se pak pohybuje v prostoru kolem banky a jižně od ní. To je idealní místo ke získání dalších beads. Navíc je to "na doslech" od banky, takže během čekání na respawn se můžete pokoušet o koupi nebo výměnu chybějících beads s ostatními hráči. Hrajete-li za mága, opatřete si mind talisman (buďto ho vymlaťte z impů nebo kupte od hráčů) a udělejte si nějaké mind runy. Jakmile budete mít všechny 4 beads, můžete se vydat zpět do Wizards tower. Nechcete-li jít s prázdnou, uložte beads do banky a vemte si místo toho air talisman a rune essence a udělejte si cestou air runy. Také si můžete vzít gold ring z pokladu a cestou ho prodat v Port Sarimu.

Krok 19. - Wizards tower, Draynor a Draynor manor:
Se všemi čtyřmi beads si skočte do Wizards tower udělat quest Imp Catcher (1qp a pár bodů do magic) a můžete si tam opět natěžit i něco essence, abyste nešli úplně z prázdnou. V Draynoru si v Morganově domě vyzvedněte česnek, z banky si vemte svou nejlepší zbroj a zbraň, stake a hammer, zbytek batohu zaplňte svým nejlepším jídlem a jděte na sever do Draynor manoru. U brány pokecejte s Veronikou a zahajte tak Eric The Chicken quest. Zabijte upíra (+3qp a 4825xp do attack - tj. budete pak minimalně na lvl 20 attack). Pak si splňte Eric The Chicken quest (+4qp a pár drobných).

Krok 20. - Al Kharid:
Z Draynor manoru jděte do Al-Kharidu, průchod přes toll gate už máte zdarma. Promluvte si s Hassanem v paláci a dostanete další 3QP (a 700gp). Měli byste mít 33qp. Gratuluji, právě jste se kvalifikovali pro vstup do Champions guild!

Krok 21. - Varrock:
Z Al-Kharidu běžte do Varrocku, z banky si vemte Silverlight a jídlo a zabijte Delritha (další 3QP). Tím máte hotové všechny "free" questy kromě Dragon Slayer a Shield of Arrav. S vašimi současnými schopnostmi bude pro vás ale Shield of Arrav jednoduchý, stačí si najít společníka. Protože už máte víc než dost questpointů na vstup do Champions guild, jděte tam a pokecejte s mistrem na téma rune plate body - tím se vám zpřístupní Dragon Slayer quest, i když na ten budete potřebovat ještě o něco potrénovat váš combat, doporučuji minimálně 40+.

+ 60 minut Shield of arrav + Essence mining + 60 minut Melzars maze + runecrafting + 180 minut ess mining, Rc, getting lvl 31 magic+laws + 2Kgp, oracle, wormbrain, buying boat + 30 minut coal mining, bar smelting + 60 minut getting planks, nails, ess mining
verze článku: 02.06.2007