Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Big Chompy Bird Hunting Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je klasifikován jako lehký

Požadavky:
lvl 5 Fletching
lvl 30 Ranged
lvl 30 Cooking
schopnost přežít souboj s lvl 64 vlkem a lvl 54 ogrem vítána

Odměna:
2 questpoints
262 xp do dovednosti Fletching
735 xp do dovednosti Ranged
1470 xp do dovednosti Cooking
ogre bow
ogre bellows
schopnost výroby ogre arrows
schopnost lovu Chompy birds


Návod

Vybavení: knife (nůž), chisel (dlátko), hatchet (jakákoliv sekera na sekání stromů), asi 5ks wolfs bones (vlčí kosti, možno opatřit i v místě questu zabitím některého z lvl 64 vlků) a asi 36 (lépe více) feathers (peří).

Úkol se odehrává v západní části Feldip Hills, což je kopcovitá krajina jižně od ogřího města Gu'Tanoth, které je kousek jihozápadně od Yanille a jihovýchodně od Castle Wars arény (viz mapa). V místě, označeném hvězdičkou začátku questu, postává nešťastný obr Rantz. Nešťastný proto, protože není schopný ulovit jídlo pro sebe a své dvě děti. Pokecejte a zjistíte, že potřebuje nové "stabbers" (podrobnějším vyptávaním můžete zjistit, že jde o šípy). Slibte mu, že mu nějaké vyrobíte ("Ok, I'll make you some 'stabbers'") a mírně potěšený obr vám poskytne návod k výrobě. Tedy návod tak úplně ne, ale aspoň se dozvíte, z čeho ogří šípy vyrobit.

Šípy se vyrábějí ze dřeva achey tree (takový bezlistý strom s mnoha špičatými větvemi rostoucími kolmo nahoru, v oblasti Feldip Hills a západně od ogřího města jich roste všude plno). Pár takových stromů roste i kousek jihozápadně od obra Rantze. Nasekejte si pár polínek, použijte na ně nůž a vyberte výrobu těl šípů (shafts). Tím vyrobíte náhodný počet ogre arow shafts. Pro obra Rantze potřebujete 6 kousků a pro sebe nejméně taky tolik (to zaleží na vaší úrovni range). Použijte na ně peří, na rozdíl od obyčejných šípu se tady spotřebují tři peříčka na jeden šíp. Tím máte bezhroté ogří šípy, které lze použít k výrobě ogřích šípů (a také k výrobě brutal arrows, ale to se naučíte až během Zogre Flesh Eaters questu). Potřebujete k nim jen přidělat nějaké hroty. Jak poradil Rantz, měly by být zhotoveny z vlčích kostí. Použijte tedy dlátko na vlčí kosti a získáte náhodný počet hrotů. Opakujte, dokud jich nemáte dost na všechny šípy a pak je v inventáři zkombinujte s bezhrotými šípy. Pokud by vám došly vlčí kosti, v úžlabině jihozápadně od obra Rantze najdete celou smečku velkých vlků. Tím je splněn první úkol a vy se můžete vrátit k obru Rantzovi a předat mu výsledek vaší práce. Rantz si od vás vezme 6 šípů a vytasí se s dalším úkolem.

Teď, když je čím střílet, je ještě potřeba mít na co střílet. A k tomu je potřeba ptáky přilákat na vhodné místo pomocí návnady. Nejlepší návnadou jsou "fatsy toadies", tj. tlusté žáby. Optejte se Rantze, jak přilákat kořist ("How do we make the chompys come?") a dozvíte se, že ptáci milují velké nafouklé žáby a že Rantzovy děti se často baví výrobou takových žab pomocí bahenního plynu. Je tedy načase navštívit Rantzovy nezvedené potomky. Vstup do jeskyně je přímo na sever od Rantze. V jeskyni jděte nejprve na východ a promluvte si s ogří "holčičkou" Fycií (mimochodem, ta je i cílem clue s přesmyčkou ICYFE, tento typ clue byl přidán později a v některých návodech k tresure trails není ještě stále uveden). Potom jděte do západní části jeskyně a prohoďte pár slov s Rantzovým synáčkem Bugsem. Po rozhovoru s oběma ogříky jděte k severní stěně západní jeskyně a tam najdete truhlu, "zamčenou" velkým balvanem. Pokuste se jí otevřít. Neúspěšné pokusy snižují hodnotu vaší síly, takže pokud jich budete mít víc, dejte si pozor před případným bojem zblízka. Pokud vaše postava odmítne truhlu otevřít, je něco špatně a pokuste se znovu opakovat rozhovory s Rantzem a jeho dětmi. Po otevření truhly z ní získáte ogre bellows - velké ruční dmychadlo, které potřebujete k nafukování žabiček na potřebnou velikost. Žabičky se pohybují okolo bažiny jihozápadně od Rantze (viz mapa nahoře). Na jižním konci bažiny si nejdříve musíte do dmychadla nabrat bahenní plyn jeho použitím na swamp bubbles (bubliny na hladině). pokud máte slabší postavu a nechcete být při nabírání plynu rušeni vlky a ogry, obejděte obloukem proti směru hodinových ručiček ogří camp ležící západně od bažiny (tam si můžete později opatřit cibuli a rajčata, pokud budou potřeba) a k bažince se přibližujte od jihozápadu dolů ze svahu mezi stromy. Na jedno nabrání získáte tři dávky plynu (za názvem ogre bellows se objeví trojka v závorce). Naplněné dmychadlo použijte na okolojdoucí žabičku a získáte tak pěknou dokulata nafouklou omámenou žábu, ideální návnadu, kterou doneste ukázat Rantzovi (seberte si radši hned tři).

Rantz vám za to ukáže, kam mu máte žábu položit (je to takový obdélník hnědé zeminy jižně od Rantze). Jděte doprostřed té plochy, klikněte pravým tlačítkem na žábu a vyberte volbu "DROP" z kontextové nabídky. Pak se vraťte k Rantzovi a čekejte. Pokud pták nepřiletí dřív než žába exploduje (a v tom okamžiku je lepší nebýt poblíž), celou proceduru kladení návnady zopakujte. Když pták přiletí, Rantz po něm střelí, ale mine. Promluvte si znovu s Rantzem. Ten vám bude tvrdit, že vámi udělané šípy za nic nestojí a létají hůře než mrtví psi (!). To nemůžete nechat jen tak - vymamte z ogra jeho luk ("Come on, let me have a go..." a "I'm actually quite strong...please let me try.") a předveďte mu, jak loví ptaky profíci. Ozbrojte se ogřím lukem a šípy, položte další návnadu, vzdalte se skoro až k Rantzovi a čekejte na přílet ptáka. Opět to možná budete muset opakovat, tak jednou ze tří pokusů pták nepřiletí. Přílet svého ptáka poznáte podle blikající žluté šipky nad jeho hlavou (a na minimapě). Doběhněte kousek blíž k němu a zahajte palbu. Na mrtvolku ptáka klikněte (pluck), tím ji zbavíte slušné davky peří a budete moct sebrat mrtvolku (raw chompy) a kosti (pokud vám jsou k něčemu).

Syrového ptáka ukažte Rantzovi a ten po vás bude chtít splnit poslední úkol - uloveného ptáka chutně upravit k jídlu. Když to zkoušel posledně sám, musel se výsledek vyhodit. Ogři ale nechtějí ptáka jen tak opečeného, ale musí být správně naložen, marinován a okořeněn. K vyrobě seasoned chompy budete tedy kromě syrového ptáka potřebovat ještě další tři ingredience. Ingredience jsou vybírány náhodně pro každého hráče jiné. Jaké máte použít se dozvíte rozmluvou se všemi třemi ogry. První ingredienci vám řekne Rantz při zadání úkolu, další 2 požadavky dostanete od Bugse a Fycie. Naštěstí se vybírá jen ze šesti možností a všechny si lze opatřit v blízkém okolí, viz lokace uvedené oranžovou barvou na mapě nahoře. Jakmile máte všechny tři ingredience, použijte raw chompy na grilovací ohniště kousek severně od Rantze a vyrobený seasoned chompy předejte již trošku slintajícímu obrovi. Tím jste zachránili ogří rodinku před smrtí hladem a váš úkol je u konce.

Kromě dobrého pocitu získáte i možnost od Rantze dostávat ogre bowman hats, což jsou takové čelenky s ruzným počtem a barvou peří. Tyto čelenky označují, kolik chompy birds jste až dosud zlikvidovali. První čelenku můžete dostat po 30 zabitých kusech. Kilování ptáku je velmi pomalá činnost, takže už nositelé čelenek se třemi péry jsou hodni obdivu a nositelé čelenek s pěti péry jsou zřejmě šílenci, kteří posledních půl roku nedělali nic jiného, než že vybíjeli tyto ubohé opeřence ve velkém.