Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Cook`s Assistant Quest

tento úkol je určen pro všechny hráče a je klasifikován jako snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
1 questpoint
300xp do dovednosti Cooking
právo používat sporák v zámecké kuchyni

Poznámka: Toto je první quest, který doporučuji v ostatních příručkách a proto jsou v návodu vysvětlovány některé základní věci, týkající se řešení úkolů všeobecně.


Návod

Vybavení: kbelík (bucket) a hrnec (pot)

Tyto předměty jsou součástí počáteční výbavy. Pokud už je nemáte, snadno najdete další přímo v kuchyni nebo poblíž.

Úkol (quest) dostanete přidělen, když si promluvíte s kuchařem (Cook) v kuchyni v zámku Lumbridge. Kuchyně se nachází v jižní části přízemí zámku (viz mapka pod tímto odstavcem). To, že je v tomto místě možné začít nějaký úkol, je na minimapě v herním rozhraní označeno ikonkou modré hvězdy v bílém kroužku (viz obrázek na začátku tohoto odstavce).

Kuchaře najdete snadno, je to ten chlápek v bílé zástěře a kuchařské čepici. Když na něj najedete myší, objeví se vám v levém horním rohu hlavního herního okna možnost "Talk to Cook".

Jak můžete vidět na obrázku, kromě kuchaře najdete v kuchyni na stole hrnec a v podlaze jsou padací dvířka vedoucí do sklepení, kde lze vedle dalších věcí (kožené boty) najít i kbelík. Klikněte tedy na kuchaře a zahajte rozhovor. Pokud je kolem moc lidí a nedaří se vám kuchaře zaměřit, klepněte na něj pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte "Talk to Cook". V okně zpráv se vám objeví následující text:

Odklepněte zprávu kliknutím na "click here to continue" a objeví se vám nabídka vašich možných reakcí. Vyberte tu první - "What`s wrong?" a odklikejte následující zprávy, kde se dozvíte, že vévoda má narozeniny a že kuchař má udělat koláč na večerní oslavu, ale zapomněl si koupit potřebné ingredience. Nakonec vás požádá o pomoc. Vyberte opět první možnost - "Yes, I`ll help you." - a kuchař vám řekne, že potřebuje mléko (milk), vejce (egg) a mouku (flour). Tím je úvodní rozhovor u konce a vy můžete začít s "nákupy". Když si po tomto rozhovoru zkotrolujete svůj panel úkolů (Quest Journal), zjistíte, že název úkolu Cook`s Assistant změnil barvu z červené na žlutou.

Žlutou barvou jsou v seznamu úkolů označeny ty, které vám byly zadány, ale nejsou ještě dokončené (hotové úkoly jsou označeny zeleně). Když si na takový název nedokončeného úkolu kliknete, otevře se vám denník úkolu, kde se můžete dočíst, co už máte hotovo a co ještě máte udělat (ale jen to, o čem zatím víte). Když tedy v tomto okamžiku klepnete na název úkolu Cook`s Assistant, dostanete následující informaci:

Takže se do toho pusťte. Vezměte si kbelík (bucket) a hrnec (pot) a jděte ze zámku na východ přes most, pak zahněte na sever a jděte po cestě dokud neuvidíte napravo velkou ohradu s krávami (viz mapka na začátku). Vejděte do ohrady a sledujte západní plot směrem k severu. Po pár krocích byste měli narazit na krávu, připoutanou ke kolíku v zemi. Když na ní najedete kurzorem, objeví se vám možnost "milk dairy cow" (podoj krávu). Klikněte na ní a pokud máte v batohu prázdný kbelík (bucket), tak ho tímto naplníte mlékem. Původně se krávy dojily použitím kyblíku na jakoukoliv krávu (kromě undead, těm už dávno upadly vemena), ale vzhledem k praktické nemožnosti se k nějakému dojení vůbec dostat kvůli zabijákům krav, zavedl Jagex nedávno speciální jednoučelové mléčné krávy (dairy cow) a umístil do každého stáda v RS jednu. Bohužel zároveň odstranil možnost podojit libovolnou krávu, takže pokud chcete mléko, musíte najít tuto jednu konkrétní (naštěstí je přivázaná nakrátko, takže pokud víte kde je, najdete ji tam vždy).

Jakmile máte mléko, vyjděte ven z ohrady z krávami a dejte se dál po cestě na sever, až přijdete ke kuřecí farmě (viz mapka). Tady seberte vejce (objevují se na místech dle náčrtku dole). Dojděte si k jednomu, počkejte, až se objeví a rychle ho seberte (než to udělá někdo jiný).

Až seberete vejce, opusťte kuřecí farmu a vraťte se kousek na jih k malému můstku, který přejděte a jděte dál po silnici na západ, dokud nedojdete k mlýnu a poli s obilím (viz mapka). Nejprve jděte na pole a nasbírejte si nějaké klasy (Pick wheat). Tím získáte zrní (grain) a můžete se vydat do mlýna. Ve mlýně vylezte po žebříku až úplně nahoru (ve středním patře vede žebřík na obě strany, musíte zvolit "climb up", abyste vylezli nahoru) a použijte zrní na násypku ("use grain with hopper").

Měla by se vám v okně zpráv objevit věta "You put the grain in the hopper". Na stejném patře jsou také takové páky, když na ně najedete myší, Objeví se v levém horním rohu hlavního okna "Operate Hopper controls". Klikněte na páky a vaše postave je posune nahoru a zase dolu a v okně zpráv byste měli dostat zprávu "You operate the hopper. The grain slides down the chute". Tím jste spustili zrní dolů k mlýnskému kameni a můžete tedy slézt zpátky do přízemí a nabrat si ze zásobníku dole hotovou mouku. To uděláte tak, že si v inventáři označíte prázdný hrnec (use pot with ...) a kliknete na výsypku (flour bin) uprostřed místnosti. V okně zráv se objeví věta "You fill a pot with the last of the flour in the bin" a v hrnci v invetoráři se objeví ta mouka. Tím máte vše, pro co vás kuchař poslal. Můžete si to zkotrolovat v denníku úkolu:

Jděte zpět ke kuchaři a promluvte si s ním. Vaše postava mu předá požadované ingredience (a tím přijdete o ten kbelík a hrnec) a kuchař bude mít najednou o moc lepší den. Tím je váš úkol u konce a vaše postava obdrží odměnu: nějaké zkušenosti do dovednosti vaření a 1 quest point (quest points - čili body za splněné úkoly, jsou měřítkem vaší zdatnosti jako dobrodruha a pokud jich budete mít málo, nebudou vám nabídnuty některé pokročilejší úkoly - z úkolů pro neplatící hráče se to ale týká jen úkolů Black knight`s fortress a Dragon Slayer). Odměna nic moc, ale co jste čekali od tak jednoduchého úkolu?