Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

As a First Resort... Quest

Delší úkol pro platící hráče

Požadavky:
dokončený Zogre Flesh Eaters quest
lvl 48 Hunter
lvl 51 Firemaking
lvl 58 Woodcutting

Odměna:
1 questpoint
15000 xp do dovedností Hunter, Firemaking a Woodcutting
přístup do lázní
nový pet a hunting monstra

první verze, mapa bez popisků, nemusí být úplně přesné, šel jsem to zatím jenom jednou.


Návod

Vybavení: 8 achey logs, woodcutting axe, asi 23 eucalyptus logs (rostou v oblasti questu), 4 libovolné oštěpy (spear), 2 raw chompy bird, tinderbox, 8 stripped feathers, 4 wolf bones, 8 larupia furs, náhodné množství vonných přísad - lavander, stinkbloom, fever grass, primweed a tansymum (lze snadno natrhat kolem vesnice), knife, bird snare trap, box trap a několik (nejméně 4) obyčejných špalků dřeva (logs) na pasti.

Quest začíná rozmluvou s ogří náčelnicí Tess (Chief Tess) ve vesnici Oo'glog jihováchodně od loveckého revíru Feldip Hills. Asi nejrychlejší doprava je sem přes fairy ring s kódem AKS. Jinak pěšky z Castlewars nebo z Yanille. Náčelnice sídlí v domě uprostřed vesnice a až absolvujete první dva rozhovory, budete moct používat místní banku, takže si nemusíte na cestu nic brát (ale můžete si cestou opatřit chybějící vybavení). Takže nejprve si pokecejte s náčelnicí ("what exactly is going around here?", "So, about this business venture...", "Can I help at all?" and "Bye!") a pak jděte rovnou na jih, do banky. V jihovýchodním rohu banky stojí Balnea a, pokud pokládáte rozhovory s ogry za "méně srozumitelné". tak tahle "moderní vrcholová manažerka" vás přesvědčí, že lidi si s ogry v tomhle směru vůbec nezadaj.Skoro včechny rozhovory v tomhle questu jsou obtížně srozumitelné a mám pocit, že hráčům se slabší znalostí angličtiny by tenhle questík mohl bez návodu dělat značné potíže. Ale pokud anglicky umíte, jsou ty koverzace velice zábavné. Blanea je zneuznaná dcerka hostinského z Yanille. Její otec zarputile odmítá všechny její nápady na zmodernizování jeho hostince, takže když náhodou na lovecké výpravě narazila na tuhle vesnici, rozhodla se chopit příležitosti a vybudovat tu lázně světové úrovně. Protože ovšem Balnea hovoří téměř nesrozumitelnou manažerskou hatmatilkou, je její komunikace s obřicemi velice krkolomná a práce vůbec nejdou dopředu. Když si s ní chvilku pokecáte ("Um, yes. So, what's going on around here?","What's the problem?","Okay, I'll bite. Tell me more.", "But of course!", "What's in this for me, then?", "That sounds fair. Count me in!" a"Sure thing"), nakonec vám nabídne dohodu. Když pomůžete obryním se zřízením lázní, budete si moct později v lazních užívat zadarmo. No neberte to! Teda berte, některé lázně mají celkem zajímavé účinky.

Vaším prvním úkolem je pomoct kuchařce Chargur s přípravou pravé nefalšované rustikální ogří kuchyně v podobě většího ohniště na grilování chompíků. Obryně Chargurr se nachází ve volném prostoru mezi domy hned na východ od náčelnice. Pokecejte ("I think I could get this stuff for you") a dozvíte se, že nejprve potřebuje dřevo na oheň. Přesněji 10 špalků z eukalyptu a 8 z achey tree. Eukalyptus roste všude kolem vesnice a seká se obdobně jako yew. Tu a tam jsou okolo i nějaké achey trees, ale lepší je si je nasekat u Castlewars nebo ve Feldip hills, tady vás při sekání otravují divoké obryně a vlci. Pokud máte achey logs v bance, nasekejte si aspon 23 eukalyptů. I když jich pro tuhle fázi potřebujete jenom 10, těch dalších 13 budete potřebovat později v questu. do zbytku inventáře si můžete natrhat lavender, tansymum nebo fewer grass. vložte do banky přebytečné eukalypty a vyberte si z banky achey logs (potřebujete teď 10 eukalyptových a 8 achey špalků), 4 oštěpy, 2 syrové chompíky a tinderbox. Pokecejte s kuchařkou a tím složíte dřevo na ohniště. Pokecejte znovu a dozvíte se, že bude potřebovat 4 oštěpy ("Fine, I'll get some spears for you"). Pokecejte znovu a předejte ty oštěpy (musíte souhlasit, že jí je dáte). Znovu pokecejte a bude chtít 2 syrové chompíky na opékání. Znovu pokecejte, tím je nabodnete na připravené oštěpy. Pokecejte ještě jednou a dostanete za úkol ohniště zapálit. Použijte tedy tinderbox na ohniště a pak ještě jednou, naposledy, pokecejte s kuchařkou a můžete si odškrtnout první splněný ůkol.

Běžte informovat Balneu do banky a ta vás tentokrát pošle za hoteliérkou Snurgh ("Right-ho. I'll go and see Snurgh at the hotel and transition away"). Vemte si z banky 8 stripped feathers (ty barevné z vaughala). Snurgh najdete ve "stylovém hotelu" - to je ta poslední budova na východě, se dvěma slamníky na holé zemi. Bude po vás chtít materiál na vycpávání polštářů ("Sure. I'll bring you some feathers"). Pokecejte ještě jednou, předejte jí to peří a můžete si dojít k Balnee pro další práci ("You're going to ask me to go to the salon, right?" a "yah, sure. I'll go to the salon"). Další ogřicí na řadě je kadeřnice Kringk, která postrádá hřebeny a podobné pomůcky. Najdete jí ve velkém domě mezi bankou a hotelem. Vemte si s sebou 4 vlčí kosti a 8 kožešin z larupie (jakekoliv kvality). Pokecejte ("Why, sure. I'd be happy to help") a pak ještě jednou ("You sure can") abyste předali ty věci a můžete se vrátit do banky za Balneou s dalším splněným úkolem.

Tím máte tu lehčí část questu za sebou a následuje dezinsekční hlavolam. Blanea vás pošle za vrchní hygieničkou Seegud, která sídlí v domě na východ od kuchařky. Vaším úkolem, pokud ho vezmete, bude "odstranit" velká hejna bodavého hmyzu, vznašející se nad pěti lázeňskými "jezírky". Podle Seegud je to celkem jednoduché, stačí vedle každého jezírka zapálit a udržovat vonný ohýnek. Nad každým jezírkem se ale drží jiný druh hmyzu, takže každý oheň bude potřebovat jiné přísady, aby jeho dým hmyz spolehlivě zahnal. Na to má Seegud propracovaný systém. Vedle každého ohniště je umístěna hromada barevných kamenů různých tvarů. Každý kámen představuje jednu konkrétní přísadu. Seegud vám dokonce i poví, který kámen odpovídá které přísadě. Základme každé hromady je dlouhý hnědý kámen, který odpovídá eukalyptu (základme každého ohně je dřevo, v tomhle případě eukalyptové). Přísady naleznete všude kolem vesnice v podobě rostlin a keřů. Je jich celkem 5 druhů - lavander, stinkbloom, fever grass, primweed a tansymum. Vydejte se ven a natrhejte si tak 5-6 od každého. Vemte si z banky 5 kousků eukalyptového dřeva, 1 kus od každé přísady a tinderbox. Běžte k termálnímu jezírku (to je to druhé zprava) a na jeho východní straně najdete ohniště a hromadu kamenů. Dejte examine na hromadu kamenů, tím zjistíte, jaké kameny v hromadě jsou. Měli by být jen dva (celé puzzle je náhodné, ale zatím nevím, jestli až takhle). Zkotrolujte si v quest žurnálu, jaká přísada patří k druhému kameni (ten dlouhý hnědý je vždycky eukalyptus). Vložte do ohniště eukalyptové dřevo, přidejte (use) druhou přísadu a zapalte to. Krásně to hoří, krázně to voní, ale hmyz se ani nehne. A ty ogřata kolem se chovají nějak rozpustile. Vraťte se k Seegud na konzultaci. Zdá se, že milá ogřata zaměnila kameny. No a teď babo raď. A Seegud radu skutečně má. Ogřata skutečně náhodně zaměnila kameny, ale pořád platí, že jeden typ kamene představuje jednu a tu samou přísadu. Takže postupným testováním by mělo být možné zjistit, který kámen odpovídá které přísadě.

V tomto okamžiku je nutné poznamenat, že tento hlavolam je nahodný a pro každého hráče odlišný. Čili nemá smysl loudit po ostatních hráčích "správnou" kombinaci. Vraťte se k termálnímu jezírku a postupně vyzkoušejte zbylé přísady. Jakmile hmyz zmizí, zapište si na kus papíru, jaká přísada to byla a k jakému kamení teď patří. Běžte do banky a vemte si tentokrát 4 eukalyptové logy, 4x tu samou přísadu, co už znáte a 1 kus od každé další. Nyní vyhledejte jezírko, které má tři kameny v kombinaci a jeden z nich je ten, co už znáte. Patrně to bude bahenní jezírko úplně na vychodě. Použijte na ohniště eukalyptové dřevo a známou přísadu a pak tam přidejte jednu z těch ostatních (přísadu, která původně patřila k testovanému kameni, můžete zkoušet jako poslední) a zapalte to. Opakujte pro další přísadu dokud hmyz nad jezírkem nezmizí. Zapište si opět, k jaké přísadě ten kámen patří a běžte si do banky vyzvednout 3 eukalyptové logy, 3x tu poslední přísadu a 1 kousek od každé přísady, jejíž kámen ještě neznáte. Teď běžte k prostřednímu slanému jezírku a zkontrolujte kameny. Měl by tu být použit ten samý kámen, jako u baheního jezírka. Postupujte stejně jako tam a opět si zapište zjištěnou dvojici kámen-přísada. Vyzvedněte si z banky zbytek eukalyptu (aspoň tři logy) a tak tři kousky od každé přísady. Pokud už nemáte, nevadí, pokud vám bude opravdu chybět, můžete si ji snadno dojít natrhat, je to pár kroků. Jděte k sírovému jezírku a otestujte další neznámý kámen. Jakmile se vám to podaří, je poslední dvojice jasná, takže pak už jen zapalte správný oheň i u Bandosova jezírka skočte k Seegud nahlásit splnění úkolu.

Od Seegud si dojděte opět k Balnee a pokecejte ("Sure, anything to avoid talking to you for a while"). Hmyz je pryč, ještě je ale potřeba se zbavit i větších zvířat. Balnea vás pošle za šéfkou Tess pro rady ohledně tohoto posledního (a už skutečně posledního) úkolu. Dobře si ji prokecejte ("You're right. I have no idea what you're talking about"), rady jsou důležité (a projistu je pak najdete i v quest žurnálu). Hlavně se musíte zeptat, jak chytit který druh zvířete a kam přemístit platypods.

Takže nezbývá, než si dojít do banky pro lovecké pomůcky a vypravit se na lov. Budete potřebovat volnou ruku na vykuřování, takže si odložte zbraň. Vemte si tinderbox, knife, asi 6 logs (normálních) a 6x fever grass. Diseased kebbits jsou poblíž slaného jezírka (na západě a potom i východě. Nastražtew past a zapalte fever grass. Jakmile vás bude kebbit sledovat, oběhněte past a on do ni vleze. Zlikvidujte 4 (mě to šlo dva na západě a dva na východě) a vraťte se do banky. Diseased kebbit fur si zatím uložte, dá se po questu vyměnit s místní obchodnicí za čapku. Odložte si všechno kromě tinderboxu a přidejte 1 bird snare trap a 1 box trap (ve vesnici nelze použít víc pastí než právě jednu) a tak asi 5x lavender a 5x tansymum. Ptáci se chytají západně od obchodu obdobně jako kebbiti - postavit trap, zapalit tansynum a pak nalákat ptáka přes past a chvilku počkat - ptáci nejsou tak blbí jako kebbiti, takže to sem tam nevyjde. Je potřeba chytit 5 ptáků. Platpodes se chytají do box trap západně od sirného jezírka (a severně od Bandosova). Postup je stejny jako u ptáku, jen se lakají na zapálený lavender. Můžete si všimnout, že se vlastně jedná o rodinku se dvěma dětmi. Až je pochytáte, jděte na východní konec vesnice (až k dokům) a tam je vypusťte na břehu nedaleko té vysoké vodní trávy. Když to uděláte, dostanete nečekanou odměnu.

No a to byl poslední úkol. Ještě pár rozhovorů s Balneou a animace otevření lázní a je po ptákách.

Ohledně jezírek - Bandosovo jezírko hráče "označí", takže na něj nebudou po nějakou útočit bandosovy rasy monster. sirné jezírko doplňuje (a přeplňuje) prayer, slané jezírko snižuje rychlost ubýváni running energy (neviditelný nadlehčovač). Termální jezírko léčí všechny choroby a naboostuje hitpoints (a to o pořádný kus!). No a poslední bahenní jezírko zvyšuje hunting skill a způsobuje vyšší efektivitu lovení.


verze článku: 29.01.2008