Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Garden of Tranquillity Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je klasifikován jako lehký, nicmeně dost dlouhý vlivem nutnosti pěstovaní plodin během úkolu

Požadavky:
lvl 25 farming
dokončený Creature of Fenkenstrain quest

Odměna:
2 questpoints
5000 xp do dovednosti Farming
1 apple tree seed, 1 acorn, 5 guam seeds
supercompost potion(4)


Návod

Vybavení: Ring of Charos (z Creature of Fenkenstrain questu), rake, seed dibber, watering can, spade, 1 marigold seed, 3 onion seeds, 3 cabbage seeds, secateurs, plant pot, gardening trowel, 2 plant cure, rune essence, hammer, pestle and mortar, 5 dávek kompostu nebo superkompostu a fly fishing rod
doporučeny runy a předměty na teleporty (potřebujete do Faladoru, Lumbridge, Varrocku, Burthorpe, Port Phasmatysu, Catherby a Ardougne)

Úkol začíná ve Varrocku rozmluvou s královnou v zahradě východně od zámku (dostanete se tam přes zámeckou kuchyň). Královna Ellamaria chce překvapit svého manžela pěknou zahrádkou a hledá nějakého zahradníka, který by jí s tou prací pomohl. Sice královně nebudete zpočátku moc rozumět, protože její výsost hovoří poněkud snobsky, ale nakonec se přece jenom dohodnete ("I would be happy to help someone who is in touch with people"). Pro vaši lepší orientaci dostanete lejstro s instrukcemi (kde si můžete zkontrolovat, co vám ještě chybí) a navíc jednu dobrou radu. Semínka a sochy je třeba opatřovat mírumilovnou cestou (pokud možno), takže by bylo vhodné, abyste navštivili starého mudrce (old wise man) v Draynor village a nechali si od něj vysvětlit pár věcí ohledně diplomacie. Takže si přečtěte list s instrukcemi a přesuňte se do Draynoru.

Old wise man sídlí v Draynoru v domě hned severně od banky, kde si před rozhovorem s ním vyzvedněte ring of Charos. Stačí ho mít u sebe, nemusíte si ho dávat na prst. Pokud ho mít nebudete, mudrc vás pro něj v polovině rozhovoru stejně pošle. Pokud se vám podařilo tento prstýnek ztratit, získate nový stejným způsobem, jako ten původní (tj. okradením profesora, nějak se mu ten ring vrátil zpět do kapsy). Rozhovor s mudrcem zahájíte frází "Queen Ellamaria has sent me to seek your guidance" (případně "I have the Ring of Charos and have returned to you as instructed."). Rozhovor je velmi zajímavý, například se dozvíte, že královna je bývalá barmanka z Blue Moon Inn a celá její majestátní mluva je pouhý trik, kterým se snaží povznést mezi honoraci. Ovšem hlavně se dozvíte, kdo to byl (nebo snad možná ještě je) Charos a co všechno umí jeho prsten. Kdo ho má na prstě a umí ho používat, přesvědčí téměř kohokoliv o čemkoliv. No ale vždycky se mohou vyskytnout bytosti, na které je kouzlo prstenu krátké, takže si musíte dát pozor. Charos sám si pozor zřejmě nedal. Nakonec vám mudrc nabídne, že pro vás "odemkne" moc prstenu, pokud nejprve složíte krátký test z diplomacie, aby mudrc viděl, jaké jsou vaše skutečné diplomatické schopnosti. Je to důležité, protože prsten diplomatické schopnosti nositele nevytváří, ale zesiluje. Není-li co zesilovat, prsten nepomůže. Složte kratký testík z diplomacie (viz obrázek níže). Testík má sedm otázek, z nichž většina se týká questů, takže řešení je zřejmé. Řešení tady neuvádím, protože hra zobrazuje odpovědi v náhodném pořadí (nicméně pokud použijete odpovědi, které jsou na obrázku zvýrazněny bílou barvou, tak vůbec nic nezkazíte). Odpovíte-li správně, "odemkne" mudrc váš prstýnek a můžete si ho v klidu nasadit na prst a jít shánět semínka a sochy ze seznamu.

Nejprve je třeba obejít zahradníky, kteří normálně hlídají vaší úrodu zeleniny. Začnete třeba u Kragena severně od Ardougne. Vemte si zahradnické náčiní (nebo peníze na jeho nákup v nedalekém obchodě) a hlavne alespoň tři semínka zelí (cabbage). Doporučuji si jich ale vzít 6, k tomu ještě superkompost (nebo alespoň obyčejný kompost) a Rosemary seed. Nejprve zasaďte rosemary do flower patche (pokud ji máte), ale pokud tam už roste, tak ji netrhejte. Pak si promluvte s Kragenem, zvolte nové téma úplně nahoře ("Do you have any snowdrop seeds to spare?"). V rozhovoru vybírejte repliky uvozené slovem "Charm" v závorce (musíte mít nasazen "odemčený" ring of Charos, aby se tyto možnosti v rozhovoru objevily). To dělejte, dokud se nedozvíte, že mu máte vypěstovat cabbages. Pak ukončete rozhovor sentencí "That's a deal - I'll let you know when your cabbages are ready" a zasaďte cabbages do jednoho z políček na zeleninu (lepší je ale do obou, kdyby jedny pochcípaly). Zelí a případně i kytku zalejte a můžete se přesunout jinam. Za nějakých 35 minut, až bude cabbage hotové, vám hrá dá vědět (ale dá se to snadno přehlédnout, je to jen jednoduché stavové hlášení). Pak se tam můžete vrátit, ale v žádném případě nesklízejte úrodu, dokud si nepromluvíte s Kragenem! Opět vyberte první možnost v rozhovoru ("Okay, I've grown those cabbages like you asked") a dostanete za odměnu 4 snowdrop seeds.

Nyní navštívíme Lyru u Port Phasmatysu. Vybava obdobná jako pro Kragena, jen místo zelí budete pěstovat cibuli (onion). Kromě cibule si můžete vzít i marigold seed a použít ho pro lepší ochranu zasazené cibule. Postup je stejný jako u Kragena, Nejprve se Lyry optejte na semínka orchidejí ("Do you have any orchid seeds to spare?" a potom používejte repliky uvozené slovem "Charm" dokud nebude Lyra chtít vypěstovat onion. Dohodu přijměte ("That's a deal - I'll grow a patch of onions for you") a pak zasaďte cibuli. Postup je opět stejný jako u Kragena, až cibule vyroste, dostanete zprávičku a než úrodu sklidíte, pokecejte s Lyrou ("Okay, I've grown those onions like you asked") a vyzvedněte si slíbená semínka. Dostanete po třech semínkách od růžové (pink) a žluté (yellow) orchideje.

Dalším na řadě je zahradník Elstan jižně od Faladoru, který po vás bude chtít vypěstovat marigold. Postup je podobný, jako u předchozích dvou zahradníků, jediný rozdíl je v tom, že vypěstovaný marigold musíte nejprve sklidit a teprve pak ho s Elstanem vyměnit za vaši odměnu - 4 delphinium seeds.

Než potřebné plodiny dozrají, můžeme si obstarat další semínka. Přesuňte se do Burthorpe a jděte do hostince (mimochodem, v podzemí pod hostincem můžete najít i bankéře). Vemte si 2 plant cure potiony, hammer, pestle and mortar a jednu rune essenci. Z hostince vedou dveře na východ do zahrady, kde najdete nešťastného zahradníka Bernalda, kterému záhadně onemocnělo víno a nejde a nejde vyléčit. S pomocí ringu na něj trošku zatlačte až bude souhlasit, že vám za vyléčení vína dá pár semínek. Dohodu akceptujte ("I accept the deal") a zkuste použít plant cure na nemocné víno. sice to nepomůže, ale když si teď probluvíte s Bernaldem, tak vám dá tip na druida Alaina. Doběhněte za druidem Alainem (to je ten zahradník, co vám v Taverly hlídá stromy) a pokecejte na téma strong plant cures. Tentokrát NEPOUŽÍVEJTE ring, tj. zvolte onu možnost bez "charm" ("Are you sure there's nothing you can suggest?"). Dozvíte se, že se dá standardní léčivo vylepšit přidáním rozdrcené rune essence. Použijte hammer na rune essenci - tím si vyrobíte takové malé kamínky, na které už lze použít pestle and mortar a vyrobit tak potřebný prášek. Ten zkombinujte s plant cure a výsledný lék aplikujte na váno v Burthorpe u hostince. Pak pokecejte s Bernaldem a obdržíte 4 Burthorpe Vine seeds.

Předposledním zahradníkem, respektive zahradnicí, je Dantaera u zeleninových zahonů v Catherby. Důkladně ji prokecejte na téma White tree, tentokrát používejte "Charm" až do konce rozhovoru. Dantaera vám prozradí, kde roste poslední white tree a svolí k tomu, abyste se ho pokusili vypěstovat jinde. Vemte si secateurs, trowel, plant pot s hlínou a watering can. Vylezte na vrcholek Ice mountain a jděte na sever až tam, kde žije orákulum. Na vrcholku západně od orákula najdete růst poslední white tree a, upřímně řečeno, ten strom nevypadá moc zdravě. Použijte na něj nůžky a odstřihněte si poslední zdravý výhonek. Šoupněte ho do květináče, zalejte a nechte ho zakořenit.

Posledním zahradníkem, se kterým se musíte vypořádat, je bratr Althric z kláštera západně od Ice mountain. Najdete ho úplně na severu poblíž zahrádky s růžemi a zelím. Jenže tenhle mnich je tvrdý oříšek, z vašeho jednání vycíti ring of Charos a odmítne vám vydat semínka, dokud se prstenu nezbavíte. Dá vám na vybranou - buď ring můžete normálně zničit a nebo ho hodit v Edgeville do studny. Problém je, že ring of Charos budete ještě na závěr questu potřebovat. Zatím netuším, jak ho získat zpět, pokud ho zničíte, takže doporučuji ho raději hodit do studny v Edgeville. Jakmile to uděláte, vraťte se do kláštera a zkuste si natrhat semínka. Althric vás sice zastaví, ale nakonec vám sběr semínek povolí (a ještě vás navede, jak si můžete ring zase vylovit). takže si naberte z každého záhonu po třech semínkách (white, pink a red) a vraťte se s nimi do Edgeville. Tam si vezměte fly fishing rod a ten použijte na studnu. Budete-li mít štěstí, získáte ring zpět. Když ne, zkuste to znovu.

Když už máte všechna semínka, je na čase je zasadit. Odcestujte do Varrocku, vemte si plný set zahradnického nářadí, kromě konve. Všech osm druhů semínek a sazenici bílého stromu a dva kýble (super)kompostu. Dojděte do zahrady, kompostem vyplňte dvě mísy určené pro orchideje a potom postupně všechno zasaďte. Začněte stromem, ten roste nejdéle. Nemusíte nic zalévat ani hnojit, v královnině zahrádce je speciální hlína. Máte-li zasazeno, je třeba splnit poslední dvě položky seznamu a dopravit sem ty sochy. Pokecejte s královnou na toto téma ("How am I supposed to move statues all the way here?") a dostane se vám rady (nepřenášet, ale posunovat!) a dostanete i plošinku s kolečky (trolley), na kterou můžete sochu naložit a přepravovat. Dojděte tedy do Lumbridge a najděte sochu krále, která stojí zvenku jižně od brány. Postavte se severně od sochy a použijte na ní trolley. Tím sochu naložíte. nyni pomocí příkazů pull (dotahnete sochu na políčko, kde právě stojíte), push (odtlačite sochu jedno políčko od sebe) a big push (odtlačíte sochu několik políček od sebe) sochu dopravte do poloviny mostu přes řeku. Tím se automaticky přesunete do zahrady severně od zámku ve Varrocku a odtud musíte sochu dostrkat na východ a pak na jih do královniny zahrádky. dopravte sochu na políčko sousedící s podstavcem který je hned u vchodu do zahrady a příkazem Place statue (přes pravé tlačítko myši) sochu přemístíte na podstavec. Poslední položkou v seznamu bude Saradominova socha ve Faladoru. Dojděte k soše, stojící na náměstí a od severu na ní použijte trolley. Vychutnejte si animaci a pak naložte sochu (tu v parku?) a vystrkejte ji k bráně. Opět se přenesete do Varrocku, do stejného místa jako před tím. Dostrkejte sochu k podstavci v zahrádce a šoupněte ji na podstavec.

Počkejte až všechno vyroste a pak pokecejte s královnou. Pošle vás pro krále. Dojděte za králem a použijte "Charm" Charosova prstýnku, abyste ho přesvědčili, že má jít s vámi. Vychutnejte si závěrečnou animaci a potěšte se z pěkných 5000xp do farmingu.

Po skončení questu můžete trhat white fruits z bílého stromu. údajně obnovuje energii. Supercompost potion slouží ke konverzi obyčejného kompostu na superkompost, čili použijte nejlépe na plný kompost bin.