Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Holy Grail Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je klasifikován jako obtížný vzhledem k požadavku zabít lvl 120 NPC pěkně zblízka nepříliš učinnou zbraní

Požadavky:
lvl 20 attack
dokončený Merlin's crystal quest
schopnost zabít zblízka lvl 120 NPC

Odměna:
2 questpoints
11 000 xp do dovednosti Prayer
15 300 xp do dovednosti Defence

lvl 20 atack není zmíněn v oficiálních požadavcích, ale protože titán je zranitelný pouze excaliberem, musíte být schopni ho vzít do ruky.
Přesná lokace sira Percivala mi v tomto okamžiku není známa, protože Jagex v rámci nových update zcela přestavěl gobliní vesnici.


Návod

Vybavení: excaliber

Úkol začíná ve Camelotu rozhovorem s králem Artušem (king Arthur). Požádejte ho o další úkol a přijměte ho ("Tell me of this quest" a "I'd enjoy trying that"). Král vás vyšle hledat svatý grál (holy grail). Jako první zastávku vám doporučí merlinovu pracovnu v prvním patře. Vyjděte tedy po schodech nahoru a přejděte do místnosti uprostřed východní strany, kde si můžete promluvit s Merlinem. Od něj se dozvíte, že svatý grál se ze své podstaty bude zdržovat na svatých místech, takže byste měli pátrat hlavně tam. Také se zmíní o siru Galahadovi, který, jak se zdá, o svatém grálu ví víc, než jiní. Bohužel tomu, co o něm říká, nikdo nerozumí. Ale třeba se vám těch pár kryptických informací bude hodit. Na dotaz ("Where can I find sir Galahad?") vám Merlin ještě i prozradí, že sir Galahad bydlí v malé chaloupce západně od McGruborova lesa.

Nejprve si zajedeme na svatý ostrov Entrana. Před přesunem do přístavu Port Sarim si nezapomeňte uložit do banky všechny zbraně a brnění, na ostrov entrana se nic z toho dovážet nesmí. Loď na Entranu odjíždí od severního mola v Port Sarimu, cesta je zdarma a nalodíte se rozmluvou s jedním z entrantských mnichů na molu. Podobným způsobem se můžete dostat i zpět. Na ostrově Entrana běžte do katedrály (severozápadně od přístaviště) a promluvte si s veleknězem (high priest). Ten si sice vzpomene, že holy grail na Entraně kdysi byl, ale dnes už tu není a ani neví, kde by mohl být. Kde se vzala, tu se vzala, do rozhovoru se vloží stará babka (crone), která toho zjevně ví víc než velekněz. Holy grail se nachází v držení krále Rybáře (fisher king) a v jeho říši jsou nějaké potíže. Asi byste si měli pospíšit. Do říše krále Rybáře se dostanete snadno, stačí dojít na místo, kam se dívají kamenné tváře a tam zapískat na kouzelnou píšťalku (whistle). Ještě se poptejte, kde tu píšťalku vzít ("What do you mean by the whistle?"), a kruh se uzavře. Píšťalku najdete v nejvyšším patře zakletého domu v Misthalinu, když budete mít u sebe něco, co pochází z říše krále Rybáře. Jenže kde něco takového vzít, když nemáte píšťalku?

Co takhle zkusit někoho, kdo tam byl? Třeba bude mít nějaký "suvenýr"? Zajděte si tedy k siru Galahadovi na šálek čaje. Povězte mu, co hledáte ("I seek an item from the realm of the Fisher King") a dostanete od něj kousek látky. Rozlučte se, poděkujte za čaj a vyražte hledat zakletý dům do království Mishtalin. Jeden by tu byl - Draynor manor. Vejděte předními dveřmi, vyjděte po schodech nahoru, zahněte vlevo a vyšplhejte ještě o patro výš. To je to patro, kde sídlí profesor Oddenstein se svým strojem na přeměnu člověka v kuře a možna i zpátky. Kromě místnosti s profesorem je na tomto patře ještě jedna zdánlivě prázdná místnost na jižní straně domu. Když do ní vstoupíte s kusem látky od sira Galahada, objeví se na stole magická píšťalka - whistle. Seberte obě, budete potřebovat právě dvě. Tak, teď máme píšťalku, ale kde ji použít? Určitě jste si při svých cestách po Runescape všimli takových velikých kamenných hlav. Je jich celkem 6 a všechny se dívaji na jedno jediné místo. Pokud si na mapě zkusíte najít "průsečík" jejich pohledů, bude ležet na ostrově Karamja, někde na severozápad od Brimhavenu. To místo se dá najít poměrně snadno, ale než tam půjdete, zastavte se v nějaké bance. Ozbrojte se Excaliburem a vemte si věci na boj s lvl 120 NPC. Protože musíte používat Excaliber, bude se asi hodit super set a nějaké jídlo, případně prayer restore potion. Pokud máte combat lvl pod 45, vemte si antipoison cure. Uložte si do banky ten cloth od Galahada, případně i druhou whistle. Dopravte se k molu, od kterého odjíždějí lodě do Ardougne a sledujte mořský břeh na západ a pak na sever až přijdete ke kruhovému zlatému dolu z deseti kamenů, chráněnému skupinou poison škorpiónů. Kousek severně od tohoto dolu najdete mezi stromy plácek vymezený 4 sloupy. jděte doprostřed a zapískejte (blow whistle).

Tím se přenesete do říše krále Rybáře, ale bude celá taková ponurá. Vyražte k můstku na západ od vás, ale ouha, průchod přes můstek je blokován Black knight titánem lvl 120! Pokecejte si s ním, ale trvá na tom, že dál projdete jen přes jeho mrtvolu. To je něco, s čím můžete celkem klidně souhlasit ("Ok, have at ye oh evil knight!"). Titána nelze zranit ničím jiným, než excaliberem, takže se trošku zapotíte, ale nic složitého to není. Až titána porazíte, přejděte můstek, zahněte doleva a sledujte břeh na jihovýchod dokud nenajdete rybáře (fisherman). Pokecejte, hlavně se zeptejte, jak se dostat do hradu ("Any idea how to get into the castle?"). Doodklikejte rozhovor a vydejte se rychle na západ do hradu. vstup do hradu je ze severní strany, ale tam, kde by měla být brána, je jen holá zeď. Pokud jste si promluvili s rybářem, najdete na tom místě na zemi ležet zvoneček (grail bell). Když tam nebude (zjistil jsem, že za určitých okolností ho může sebrat i jiný hráč), prostě pokecejte s rybářem ještě jednou. Zvoneček seberte a zazvoňte (ring). Objeví se komorná a dopraví vás do hradu. Vylezte po malém schodišti o patro výš a pokecejte s králem Rybářem (Fisher king). Použijte volby "I seek the holy grail" a "You don't look too well". Dozvíte se, že holy grail si může odnést jen ten, kdo zachrání říši. Nemocný král vás také požádá o to, abyste vyhledali jeho syna, rytíře Percivala, a poslali ho domů. Zapískejte na píšťalku nebo se rovnou teleportujte směrem k Camelotu.

V Camelotu pokecejte s králem Artušem o siru Percivalovi a dostanete od něj magické peříčko, které by mělo ukazovat cestu k magickým botám, pro které nezvěstný sir Percival před nějakým časem vyrazil. peříčko by vás nakonec dovedlo do gobliní vesnice severně od Faladoru, takže tam docela dobře můžete vyrazit rovnou. Když se rozhlednete uvnitř domečků, najdete v jednom z nich hromadu pytlů s možností "prod". Takže do té hromady pořádně šťouchněte. No a ejhle, sir Percival je na světě! Pošlete ho za tatínkem ("Your father wishes to speak to you") a vnuťte mu jednu píšťalku, aby se tam dostal. Pak si vezměte svou druhou píšťalku a vyražte za sirem Percivalem. Ale co to? Tahle říše krále Rybáře je nějaká jiná. Taková veselejší. Projděte až do hradu a tam, kde jste před tím našli krále Rybáře bude teď král Percival. Pokecejte a pak si dojděte do východní věže hradu pro holy grail - teď už půjde odnést. Svatý grál doneste králi Artušovi do Camelotu a odměna je vaše!