Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Merlin's Crystal Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je klasifikován jako mírně obtížný

Požadavky:
schopnost zabít lvl 37 monstrum

Odměna:
6 questpoints
excalibur sword


Návod

Vybavení: bucket (kyblík na vodu, prázdný), bat bones (netopýří kosti), tinderbox, bread
doporučeny runy na teleportovaní do Varrocku, Camelotu a Faladoru (lze použít i ammy of glory nebo game necklace)

Úkol začíná na hradě Camelot, který najdete západně od whitevolf mountain. Máte-li teleport to Camelot nebo vás tam nějaký hodný supermág teleportuje, ocitnete se těsně před branami hradu. Jinak musíte pěšky (viz mapka). Jděte do přízemí do velké místnosti s kulatým stolem a vyhledejte krále Artuše (king Arthur), který se tam někde kolem prochází. Řekněte mu, že se chcete stát rytířem kulatého stolu ("I want to become a knight of the round table!"). Proč ne, ale musíte nejprve vykonat nějaký hrdinský čin ve prospěch Camelotu. Třeba ten, který se zrovna teď pokoušejí, zatím bez úspěchu, vykonat všichni rytíři kulatého stolu. Těsně před přestěhováním z Anglie se kouzelníku Merlinovi podařilo padnout do jakési pasti a skončil uvězněný uvnitř nerozbitného magického krystalu. Rytíři přestěhovali krystal i s Merlinem nahoru do východní věže a od té doby se marně snaží dostat Merlina z krystalu ven. Pokud se vám to podaří, král bude více než potěšen uvítat vás u kulatého stolu. Možná by byl dobrý nápad, poptat se na radu ostatních rytířů.

To je skutečně dobrý nápad, takže vyjděte ze sálu zase ven a na nádvoří vyhldejte sira Gawaina. Tento rytíř je jediný schopný odpovědět na otázku, jak se Merlin do krystalu dostal ("Do you know how Merlin got trapped?"). Sir Gawain věří, že je to práce zlé kouzelnice Morgany le Faye. Bohužel Morgana žije v nedobytné pevnosti chráněna rytíři jejího syna sira Mordreda a sir Gawain nemá žádnou představu, jak se k ní dostat. Tu nemá nikdo, až na mazaného sira Lancelota. Toho najdete v jídelně v prvním patře. Na otázku ohledně pevnosti Le Faye ("Any ideas on how to get into Morgan Le Faye's stroghold?") vám poradí zkusit do pevnosti proniknout od moře, nejlépe s využitím lodi, která do pevnosti vozí zásoby.

Tím víte vše, co můžete zjistit v Camelotu a nezbývá, než se zařídit podle Lancelotovy rady. Přesuňte se po silnici od Camelotu na jihovýchod, do rybařské vesnice Catherby. Tady najdete přístaviště, nákladní loď a u ní obchodníka a lodního přepravce Arheina. Prokecejte s ním všechny možnosti rozhovoru (obchodovat ale nemusíte). Arhein skutečně vozí zboží do pevnosti Le Faye a dokonce je připraven odplout hned, jen co dorazí poslední náklad - dodávka svíček od místního svíčkaře. Vás ovšem nalodit odmítne. To nevadí, jistá finta by tu byla. Jděte od mola pár kroků na sever a tam najdete u zadní stěny svíčkařství ležet velikou prázdnou bednu. Dva kroky na východ od vás je banka, takže si vemte věci na boj a pak se schovejte do té bedny. Počkejte, až se bedna přemístí lodí do pevnosti a potom z bedny zase vylezte. Budete se nachazet na malém molu u zadních dveří do pevnosti. Dejte si autoretaliate na off a zapněte si běh (zkontrolujte si energii, ale nepoběžíte daleko). Odpadličtí rytíři dokažou zasáhnout jen asi za 4hp a budou mít tak 3-4 pokusy. Počkejte, až nebude žádný z rytířů poblíž cesty od zadních dveří ke schodům a projděte dveřmi dovnitř. Klikněte na schodiště a vyběhněte o patro výš. Tam klikněte na druhé schodiště, které bude jižně od toho, po kterém jste zrovna vyběhli. V nejvyšším patře už žádní odpadličtí rytíři nejsou, je tam pouze sir Mordred. Připravte se na boj a oslovte ho. Po odkliknutí rozhovoru vás automaticky napadne. Je jen lvl 37 takže s jeho "zabitim" nebudou mít žádný problem ani postavy s combat lvl 3 (stačí 2x ring of recoil a inventář koláčů, pro uznaní zabití dokonce není ani zapotřebí Mordreda zasáhnout). Jakmile dostanete Mordreda do nuly, objeví se jeho matka Morgana, váš souboj přeruší a poprosí vás, abyste ušetřili jejího syna. S tím souhlaste, pokud vám prozradí, jak osvobodit Merlina. Dozvíte se, že je to poměrně snadné. Potřebujete jen pár věcí. Meč Excalibur, který získáte u Jezerní paní (Lady of Lake), zapálenou černou svíčku (lit black candle), kosti z netopýra (bat bones) a zaklínadlo, které najdete napsané na jednom z chaos oltářů, ani Morgana už ale neví na kterém. Morgana vám i řekne, co potom s tím vším uděláte, ale to bych se pak opakoval.

Pustíme se do shromažďování potřebných předmětů. Vyjděte z pevnosti (doběhněte do přízemí a pak hlavními dveřmi ven). Tam najdete poletovat nějaké ty netopýry. Jednoho zabijte a seberte kosti. Pokud hrajete za lvl 3, požádejte o pomoc jednoho z dřevorubců, sekajících yew trees jednu mapu severně od vás. Když nabídnete dobrou odměnu, určitě někdo pro vás jednoho netopýra zabije. Pro získání dropu byste totiž museli netopýra alespoň jednou hitnout, samotný ring of recoil tady není nic platný. S kostmi se vraťte do Catherby a pokecejte s obchodníkem se svíčkami. Na vaši otázku po černé svíčce se bude tvářit všelijak, ale nakonec vám navrhne "obchod" - opatřete mu kýbl nejkvalitnějšího včelího vosku a černá svíčka bude vaše. To je poměrně snadné. V Catherby je severné od banky dům, kde najdete respawnovat zelenou lahvičku s rozprašovačem - repelent. Ten seberte a vypravte se k poli se včelími úly (západně od Catherby). Projděte brankou a seberte prázdný kyblík (bucket), který respawnuje hned vlevo za bránou. Použijte repelent na úl (beehive) a potom na úl použijte prázdný kyblík. S voskem se vraťte ke svíčkaři do Catherby, pokecejte a černá svíčka je vaše. Přesuňte se do Taverly (nejlepší je asi jít pěšky trpasličí zkratkou pod horou, ale můžete použít i teleport do Faladoru nebo game necklace). Lady of Lake žije na polostrově v jezírku, které se nachází mezi Faladorem a Taverly. Přístup na polostrov je ze severu, takže se tam nejlépe dostanete, když pujdete ze západní strany podél zdi směrem na na jih od brány u Dorikovy kovárny. Když se jezerní paní zeptáte na excaliber, tak se dozvíte, že každému ho nedá. Nejprve si vás vyzkouší. A smluví si s vámi schůzku v prvním patře obchodu s klenoty v Port Sarimu. Jděte tam a vezměte si na to skývu chleba. Pokud nemáte, vemte si jug nebo bucket s vodou a peníze. V Port Sarimu je na jižním konci mola obchod, kde dostanete mouku, a v domě mezi obchody s klenoty a s rybářskými potřebami najdete troubu, ve které je možné chleba upéct. Jakmile máte chleba, jděte k jewelry shopu a pokuste se otevřít dveře. Objeví se žebrák a bude chtít skývu chleba. Dejte mu ji a žebrák se změní na jezerní paní. Zkouškou jste prošli a za odměnu dostanete kouzelný meč excaliber. Přesuňte se do Varrocku a jděte do zamorakova chrámu (to je ten jihovýchodně od obchodu s runami). Tam prozkoumejte oltář chaosu (pravým tlačítkem a vyberte "check chaos altar") a najdete zaklínadlo. To si opište, nemusí být pro každého hráče stejné!

Se všemi věcmi a navíc s tinderboxem se vraťte do Camelotu. Jděte do severovýchodního rohu zámecké zahrady, kde najdete démonický kruh. Vstupte do kruhu. Přesvědčte se, že máte v batohu zapálenou černou svíčku (použijte na ní tinderbox), meč Excaliber a netopýří kosti. Je li všechno v pořádku, upusťte kosti (drop). Tím vyvoláte démona Thrantaxe. Vyberte správné zaklínadlo a démon poslušně vloží svou sílu do vašeho meče Excaliburu. Teď už jen stačí dojít nahoru do východní věže a použít excaliber na krystal s Merlinem. Tím je Merlin osvobozen a po pokecání s králem Artušem dole v jídelně dostanete nádherných 6 questpointů.