Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Mourning's Ends Part 2 Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je to obtížný ukol, určený pro zkušené hráče

Požadavky:
dokončený Mourning's Ends Part 1 quest

Odměna:
2 questpoints
20000 xp do dovednosti Agility
přístup k oltáři pro death runecrafting

Poznamka: první verze, bez map, zatim nedokonceno. Dá to trochu práci a nemám moc času. Snad vám to zatím pomůže i v textové formě


Návod

Vybavení: chissel, rope, mourners suit (z předchozího dílu), death talisman (lze získat během questu)
doporučeno jídlo nebo lépe prayer restore potions, elfský teleportační krystal a runy na teleportaci do Ardougne, budete-li po Isafdaru chodit pěšky, je nutná antipoison potion.

Začíná se v elfí vesnici Lletya rozhovorem s Arianwyn. Podáte jí hlášení a dostanete za úkol zjistit, jak daleko jsou mourneři s hledáním chrámu světla (temple of light). Skočte si do Ardougne, oblečte si mourner suit, vemte si chissel a vyrazte za head mournerem do podzemní základny ve west Ardougne. Od head mournera si vykecejte klíč od excavation site (společně s úkolem zjistit, co se stalo s výpravou, kterou tam nedávno poslali). Použijte klíč na dveře a běžte na sever a až uvidíte ty nové slayer beasts (lvl 182, nutný slayer 90), tak utíkejte směrem na severoseverozápad (viz mapa1, až bude). Nemusíte mít obavy, nová slayer monstra nedávají žádné velké hity (ale pokud máte protection from melee, proč ji nepoužít, že). Na konci tohoto tunelu přijdete ke vchodu do temple of light a tam najdete rozházená mrtvá těla předchozí expedice (bude to uvozeno krátkou animací). Kolem těl se pohybují nepříjemné "stíny" lvl 73, kterými je zamořen i celý chrám světla. Prohledejte kterékoliv tělo a můžete se vrátit s hlášením do elfí vesnice. Tady se dá možná ušetřit jedna cesta, pokud nejprve ve chrámu světla vystoupíte do druhého patra - v přízemí po schodech hned proti vchodu do prvního patra a pak po malém schodišti jihozápadně od velkého schodiště vylezete do druhého patra a "vrátíte" se do míst nad vchodem. Tam najdete temný krystal, na který použijte chissel a odlomte si tak kousek. Pokud to nepůjde, musíte si nejprve promluvit s Arianwyn a pak se pro ten kousek vrátit. Arianwyn je zděšena, mournerům už nelze zabránit v nalezení chrámu a bezpečnostní systém chrámu je zjevně narušen. Dostanete za úkol, získat vzorek poškozeného krystalu, aby bylo možné zjednat nápravu. Máte-li vzorek u sebe, rozhovor pokračuje přivoláním Eluned. Po skončení rozhovoru s Arianwyn použijte krystal na Eluned (může stát na stejném místě jako vy, kdybyste ji nemohli najít). Po předání krystalu vteřinkyu počkejte a znovu si pokecejte s Eluned, tím dostanete nový matečný krystal. Nakonec si znovu pokecejte s Arianwyn a ta vám dá "finální" instrukce. Nový krystal je potřeba nejprve "přizpůsobit" pro potřeby chrámu jeho použitím na oltáři na konci chrámu a potom je potřeba umístit tento krystal zpět tam, kde jste ho vzali a on už se postará o zbytek sám. Tolik teorie.

A teď něco k praxi. Na další cestu do chrámu si nezapomeňte přibalit lano a trpělivost. Bude se řešit série třírozměrných hlavolamů. Abyste se dostali k tomu oltáři "na konci chrámu", budete muset postupně otevřít skoro všechny dveře v chrámu. Dveře v chrámu jsou vytvořeny z pevného světla a lze jimi projít, jen pokud mají bílou barvu. No a bílou barvu dostanou, pokud je zasáhnete paprskem světla doplňkové barvy. Jako nápověda vám můžou posloužit předměty, které naleznete u elfího guarda, jehož mrtvola leží kousek na severovýchod od vchodu do chrámu. Najdete u něj denník (ten si přečtěte) a kruh s barevnými výsečemi, který vám napoví, jak míchat barvy a které barvy jsou navzájem doplňkové. Doplňkové barvy jsou v kruhu naproti sobě (například žlutá a modrá) a smícháním dvou nesousedních a "nedoplňkových" barev vznikne barva, která leží mezi nimi. Například smícháním žluté a cyanové vznikne zelená barva, což zanedlouho použijeme (sousední barvy míchat nelze, použijeteli například modrý paprsek na purpurový krystal, zůstane výsledný paprsek modrý). Nejprve ale potřebujeme získat nějaké věci na směrování paprsků a změnu jejich barvy, což lze udělat dvěma způsoby. Na křižovatkách světelných cest se nacházejí sloupky pro umístění zrcadel a krystalů. Když v sloupku je nějaké zrcadlo nebo krystal, můžete ho většinou prohledáním sloupku odebrat. Existují ovšem sloupky, jejichž obsah je "zaseklý" a odebrat nelze. Týka se především sloupků se zeleným a purpurovým krystalem (což je dobře, protože k tomuto sloupku se stejně nedá nijak dostat) a 8 sloupků se zrcadly. Kromě těchto "fixovaných" předmětů se někde v chrámu nachází ještě žlutý krystal a 4 zrcadla k volnému použití. Nejrychleji je seberete "zresetováním" puzzle. Vylezte do 1. patra a hned nad schody najdete na východní stěně páku a otvor označené jako "collector". Páka má možnost "Pull" (zatáhni) a když to provedete, všechny volné krystaly a zrcadla v chrámu se přesunou do toho otvoru, odkud je můžete vybrat pomocí možnosti "Collect".

Jakmile máte zrcadla a krystal, obraťte (doslova) pozornost ke sloupku západně za vámi. Uvidíte bílý paprsek světla mířící nahoru (proniká sem od toho krystalu v přízemí). Použijte zrcadlo na sloupek čímž přeměrujete paprsek do jednoho z horizontálních výstupů. Potřebujete, aby paprsek směřoval na sever. Pokud paprsek směřuje na jih, je třeba otočit zrcadlo. To uděláte tak, že prohledáte sloupek (search) a zvolíte možnost otočit zrcadlo (rotate mirror). V pravém horním rohu herního okna se objeví grafické znázornění pozice zrcadla a zrcadlem je možné otáčet klikáním na tlačítko "Rotate mirror" pod grafickým znázorněním. Přepněte paprsek na sever a sledujte ho k dalšímu sloupku. Vložte další zrcadlo a nasměrujte paprsek na západ. Jděte po paprsku k dalšímu sloupku a dalším zrcadlem nasměrujte paprsek na jih. sledujte paprsek k následujícímu sloupku a tam vložte žlutý krystal. Pokračujte na jih a do sloupku na konci žlutého paprsku vložte poslední zrcadlo a nasměrujte paprsek přes propadlou podlahu na východ. Tím jste si "otevřeli" první dveře. Bohužel se nacházejí za propastí. Přešplhejte propast po úchytech na zdi (máte-li malou agilitu, počítejte s pádem do přízemí, s mojí agilitou 75 jsem ze čtyř cest přes tuto jámu spadnul jen jednou, ale viděl jsem lidi s agilitou 56 padat 5x za jednu cestu - tedy za cestu tam, cestou zpět stačí spadnout jednou). Za jámou klikněte na dveře a zvolte možnost "pass" (projít). Otevřte truhlu a vyberte obsah - 2 další zrcadla a cyan crystal.

Vraťte se zpět na druhý konec jámy, běžte proti směru paprsku a seberte zrcadlo, žlutý krystal a v dalším sloupku seberte zrcadlo a nahraďte ho cyanovým krystalem. sledujte cyanový paprsek na západ, vložte zrcadlo a obraťte paprsek na sever. V daším sloupku obraťte paprsek na východ a sledujte ho k dalšímu sloupku, kam vložíte žlutý krystal. Tím se paprsek změní na zelený a "otevře" dveře na konci chodby. Jděte tam a vyberte z truhly další dvě zrcadla.

Vraťte se ke sloupku se žlutým krystalem, ten vyndejte a dejte tam místo něj zrcadlo. Nasměrujte paprsek vzhůru a vylezte po žebříku na severní stěně o patro výš. Tady přesměrujte paprsek pomocí dalšího zrcadla na západ, přes nedostupný sloupek s fixním purpurovým krystalem. za ním se paprsek změní na modrý. slezte po žebříku a doběhněte do jižní části prvního patra a tam použijte buď protilehlý žebřík nebo úzké schodiště k výstupu do hlavní části druhého patra. Dojděte do severozápadního rohu ke sloupku, kde prozatím končí modrý paprsek a vložte zrcadlo. Natočte ho tak, aby paprsek směřoval dolů (to ale není vidět, takže prostě natočte zrcadlo na grafickém znázornění širší stranou doprava). Běžte do přízemí ke žlutým dveřím v severozápadním rohu. dveře směrem k vám budou "otevřené" díky fixnímu zrcadlu v rohovém sloupku mezi dveřmi. Projděte a otočte zrcadlem paprsek na druhé dveře. Projděte a vyberte truhlu na konci chodby. Získáte tak další 2 zrcadla a fragmentační krystal pro dělení světla. Tanto krystal ma "čistou" vstupní plochu na horní straně, takže aby to fungovalo, musí vstupní paprsek do sloupku s tímto krystalem přicházet ze severní strany.

Opustťe prostor za žlutými dveřmi a jděte ke sloupku s cyan krystalem. Ten vyndejte a nahraďte ho krystalem žlutým. Pak vyšlhejte opět do hlavní části druhého patra a v severozápadním sloupku otočte zrcadlo tak, aby (teď už červený) paprsek směřoval na jih. Sledujte paprsek na jih až do jihozápadního rohu a tam vložte zrcadlo a otočte ho širší stranou nahoru (tj. paprsek musí směřovat dolů). seběhněte do prvního patra a přešplhejte zídku do malé místnustky s dírou v podlaze západně od malého schodiště. Mimochodem tato místnustka je jedním ze dvou míst v chrámu, kde nemůžete potkat žádné stíny - čili dá se tu bezpečně odpočívat. Použijte lano na kámen západně od díry a sešplhejte dolů. Projděte "otevřenými" dveřmi do jihozápadní mistnůstky v přízemí a vyberte z truhly modrý krystal.

Poslední truhla leží v přízemí za dvojící dveří různé barvy. Resetujte chrám pomocí collectoru (zrcadla a krystaly vybrane z truhel dostanete z collectoru taky). Nyní znovu otevřte ty úplně první dveře za jámou, stejným způsobem jako před tím. Přešplhejte přes jámu a vložte modrý krystal do sloupku za dveřmi. Přešplhejte zpět a seberte si první zrcadlo a žlutý krystal. Na dalším sloupku pak nasměrujte paprsek nahoru a vydejte se tam. Použijte zrcadlo a nasměrujte paprsek na jih. Do dalšího sloupku dejte fragmentační krystal, tím rozdělíte paprsek do všech tří zbývajících směrů. Sledujte nejprve paprsek na jih, tam ho přesměrujte na východ a v jihovýchodním rohu dolů (širší strana doleva). Pak sledujte paprsek na západ a nasměrujte ho dolů (širší strana doprava). Sešplhejte až do přízemí, jděte ke sloupku, kam směřuje zelený paprsek (ten naposledy přesměrovaný) a nasměrujte ho na jih, na jihu ho otočte na východ a projděte dveřmi. tam přesměrujte modrý paprsek na sever a vyberte si z truhly posledni 3 zrcadla a druhý fragmentační krystal, tentokrát pro dělení paprsku přicházejícího z východu (má "čistou" plochu směřující doprava).

Zresetujte puzzle a můžete začít s otvíráním dveří k oltáři. Na to jsou potřeba tři paprsky, červený, zelený a modrý, nasměrované na poslední slučovací sloupek (final pillar) před "černými" dveřmi. Červený paprsek kromě toho zajišťuje i "otevření" přístupových dveří do lokace s posledním sloupkem. Od prvního sloupku nasměrujte paprsek na sever (ono to jinam nemá smysl). U dalšího sloupku nasměrujte paprsek dolů (širší strana zrcadla dolů). Seběhněte dolů a vložením zrcadla pošlete paprsek na západ. Do dalšího sloupku šoupněte ten druhý fragmentační krystal (s ploškou vpravo). Paprsky se rozdělí, sledujte nejprve ten severní a přesměrujte ho směrem nahoru. pak se vraťte ke sloupku s fragmentačním krystalem a sledujte pro změnu jižní paprsek. Do dalšího sloupku vložte zbylý fragmentační krystal (ten s ploškou nahoře). Nyní sledujte západní paprsek a nasměrujte ho vzhůru. Pak se vraťte k východnímu paprsku a i ten nasměrujte vzhůru. Vylezte do prvního patra a bežte k žebříku u severní stěny. Do sloupku vložte žlutý krystal a vylezte o patro výš, kde přeměrujte žlutý paprsek na západ. Slezte po žebříku o patro níž, přeběhněte celé patro na druhou stranu a vylezte zase nahoru. Nejprve jděte kousek na západ ke sloupku se zeleným paprskem a nasměrujte ho na západ (tím je přes fixní zrcadla nasměrován na finální sloupek). pak se vraťe k prvnímu sloupku na východě ve stejné chodbě a nasměrujte paprsek na západ a u dalšího sloupku na sever (skrz zeď). Použijte středové schodiště (další bezpečné místo) pro přechod na druhou stranu a tam přesměrujte paprsek na západ a pak mu vložte do cesty modrý krystal (a ten je opět přes fixní zrcadla už zaměřen na finální slučovací sloupek. Zbývá dořešit červený paprsek. Běžte ke sloupku v severozápadním rohu a nasměrujte červený paprsek k jihu, sledujte ho k sloupku uprostřed západní chodby a nasměrujte paprsek k východu, odkud už přes fixní zrcadla bude zaměřen na vstupní dveře do finální místnosti. Tím je "otevře", takže se vraťte na středové schdiště a sejděte po něm až dolů a projděte dveřmi. Otočte červený paprsek na finální sloupek a tři paprsky budou sloučeny do bílého světla, které "otevře" černou bránu. Používáte-li prayer, vypněte si ho před průchodem bránou! Následuje animace a pak nepříliš krátký rozhovor, ve kterém při každém odklepnutí přijdete o bod z prayeru, máte-li ho zaplý. Pozor! Pokud se odtud budete teleportovat, otočte si nejprve červený paprsek zpátky na vstupní dveře! Jinak se sem touto cestou už nedostanete a budete muset jít přes underground pasasage! Tam je vstup od trpaslíka Klanka, ale až v této fázi questu, ne před tím. Po dokončení questu budete moct chodit zkratkou přes abbys, takže to už nebude takový problém.

Tím máme puzzle za sebou a zbývají už jen snadné "pochůzky". Nejprve je potřeba si opatřit death talisman pro vstup do death oltáře v chrámu světla. Hráči s lvl 90+ slayer si je mohou opatřit od nových moster v okolí runite rocku, ostatní hráči mohou použít alternativní metodu - trpaslík Thorgel, kterého potkáte u oltáře, vám jeden talisman nabídne výměnou za dodání několika maličkostí podle seznamu, který vám pro jistotu sepíše, protože lidé přece jen nemají tak dobrou paměť jako trpaslíci. Seznam sestává zhruba z padesáti položek, jejichž opatření je sice snadné, ale v tomto počtu a včetně jejich donesení trpaslíkovi (musíte jít asi natřikrát) se podle mě jedná o zbytečné zdržování, které si Jagex mohl odpustit. Pro méně znalé angličtiny, trpaslíkovi předáte "zboží" sekvencí "I've got some of them with me" a "Yeah sure". S death talismanem a novým krystalem vstupte k death oltáři a použijte nový krystal na oltář. Pak vylezte do druhého patra a použijte nový matečný krystal na černý krystal, ze kterého byl ten původní odštěpek. Odtud se přesuňte, nejlépe teleportem, do elfské vesničky a podejte Arianwyn konečné hlášení (tedy alespoň v tomto questu).

Za odměnu jste získali přístup k death oltáři a malý krystal, který vám otevře cestu do chrámu (úkolem questu totiž bylo zablokovat přístup do chrámu opravou bezpečnostní bariery, vzpomínáte?).