Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Roving Elves Quest

tento úkol je jen pro platící hráče a je klasifikován jako snadný úkol pro zkušené hráče

Požadavky:
schopnost zabít bez vybavení (tj. holýma rukama) lvl 84 monstrum s dvojím útokem (melee a magic)
dokončený quest Waterfall
quest Regicide rozjetý alespoň do pozice, kdy postava umí procházet hustým lesem

Odměna:
1 questpoint
10 000xp do vlastnosti Streght
použitý crystal bow nebo použitý crystal shield a možnost nákupu těchto dvou věcí

Poznámka: Pokud teprve děláte quest Regicide, dokončete nejprve vše, co máte v dané fázi udělat v elfím lese pro Regicide quest a teprve po tom začněte řešit Roving Elves. Pro Regicide si musíte z lesa do civilizace odskočit jednou, pro Roving Elves dvakrát. Ale po dokončení Regicide získáte nový, snadnější přístup přes hory. To je příležitost pro ušetření nějakého toho času.


Návod

Vybavení: rýč (spade), lano (rope), antipoison potion

Rýč a lano můžete zatím nechat v bance. Quest začíná v Elfím lese Isafdaru prohledáním opuštěného ohniště, které najdete v místě značky pro počáteční bod questu (modra hvězda), označeném 1. na této mapce:

Do Isafdaru můžete přijít buď přes hory od Gnome strongholdu (jen pokud máte dokončen quest Regicide) - viz bod A na mapce. Druhý přístup je skrze Underground passage ze zapadního Ardougne - viz bod B na mapce. Na mapce vidíte, že je nutné překonat hustý les a několik pastí. Červenými kolečky jsou vyznačeny dráty přes cestu, střílející otravné šipky. Přes jednu jít musíte a šance na spuštění této pasti je vysoká, takže antipoison potion je vřele doporučena. Zelené kolečko je jáma s bodci překrytá listím, je nutné ji přeskočit. Použijte k tomu pravé tlačítko myši a klikněte na okraj jamy, který je blíže k vám. Pokud vidíte dva řádky s možností JUMP LEAVES, změňte úhel kamery, případně odstupte od jámy a zkoušejte to dál, dokud nebudete mít jen jednu možnost JUMP v nabídce - ta druhá je totiž od druhého konce jámy a pokud ji navolíte, vaše postava se tam pokusí dojít - přes tu jámu...

Údajně není nutné chodit prohledávat ohniště do bodu 1., quest se dá začít i přímo rozhovorem s Islwynem. Můžete jít tedy rovnou do bodu 2. a vyhnout se tak nepříjemné pasti typu "hrábě v trávě" na přístupu k ohništi. Pokud byste snad od bodu 2. šli zpět pěšky, nastavte si před tím Autoretaliate na OFF. vím o několika případech, kdy postava v pořádku překročila drát a pak se otočila a automaticky prošla přes past zpátky (a spustila ji), aby mohla vrátit ránu vlkovi, co ji napadl. Až dojdete do bodu 2, začne to být trochu zajímavé, elfové tam totiž nemusí být. Upřímně řečeno, netuším jak elfy vyvolat. Přijdu tam, prochazím se kolem dokola a nic. A pak tam najednou jsou. Zkoušel jsem se porozhlédnout v ostatních návodech a nic moc tam o tomhle problému nepíšou. Snad jenom, že se objevují periodicky nezávisle na hráčích a vždycky jsou 5 minut přibližně na pozici podle obrázku vpravo a pak na dalších 5 minut někde jinde, ale nevím kde. Takže se chvilku prochazejte kolem, kochejte se medvídky, motýlky a tak a čekejte, až se objeví :). Jakmile jsou tam, promluvte si s elfem Islwynem a řekněte mu pravdu (TELL TRUTH), že to vy jste šlohli popel královny z její hrobky a kam jste ho vlastně dali. To nerudného elfa trochu uspokojí (původně měla být královna pohřbena pod vodopádem, ale nějaký šílený gnóm ukradl klíč). Ale duše královny teď nemá pokoj, protože hrobka pod vodopádem nebyla pro její odpočinek řádně vysvěcena. Slibte elfovi pomoc a on vás odkáže na elfku Eluned, která vám řekne co a jak. Pokecejte si tedy s Eluned a ta vás pošle do původní hrobky královny Glarial pro consecration seed.

Pro přístup do původní hrobky potřebujete Glarial`s pebble. Pokud už ho nemáte, musíte se nejprve zastavit u gnoma Golrieho v malém dungenu s vchodem uvnitř bludiště na jih od vesnice gnómů (Gnome tree village). To už znáte z questu Waterfall. Stačí si s ním promluvit a vnutí vám nejenom žádaný kámen, ale také knihu "Cadarn Lineage", kde se můžete dočíst další střípek z historie elfů. Pak jděte do banky a odložte si všechny zbraně, brnění i runy, jinak vás to do hrobky nepustí. Prayer book a letkvary jsou povoleny, amulety a jídlo rovněž. Použijte kámen (pebble) na náhrobek a v hrobce vyhledejte libovolného moss gianta (lvl 84) a zabijte ho. Za odměnu dostanete consecration seed (bude takové tmave a velmi velmi mrňavé). Pokud nemáte Glarials amulet (ten budete potřebovat později pro vstup pod vodopád), jděte rovně do místnosti s truhlou a prohledejte ji, dostanete další kousek. Pozor! Moss gianti tu používají dva útoky současně - silnější fyzický a slabší magický - takže pokud spoléháte na prayer, stejně si vezměte jídlo a použijte raději Protection from melee než Protection from magic.

Vraťte se do lesa k elfům a promluvte si opět s Eluned, ta vaše semínko požehná a pošle vás s ním do hrobky pod vodopádem, kde jej musíte zasadit. Semínko teď bude maličko světlejší. K přístupu do hrobky pod vodopádem budete potřebovat lano (rope) a Glarials amulet a k zasazení semínka také rýč (spade). V hrobce žijí agresivní monstra, takže se dobře vybavte. Uživatelé prayeru by si měli vzpomenout, že shadow spider odčerpává prayer, a upravit si podle toho zásobu prayer restore potions. Do hrobky se dostanete normálně jako před tím, sjeďte na voru z domu nad vodopádem přes první jez a z ostrova použijte lano nejprve na veliký kámen po proudu a potom na strom nad vodopádem. Pokud jste si lano zapomněli, použijte volbu SWIMM u téhož kamene a hodí vás to dolů pod vodopád s drobnými ztrátami na zdraví. Nasaďte si Glarials amulet a vejděte do hrobky. nejprve jděte doprava do místnosti s kostlivci a kostlivými kouzelniky a prohledejte nejsevernější bedny, tím získáte klíč od dveří do pohřební místnosti. Teď tedy běžte zpět do vstupní haly s pavouky a odtud západní chodbou přes fire gianty ke dveřím, na které použijte nalezený klíč. Použijte ho i na druhé dveře a budete přeneseni do místnosti se sochami a kalichem of eternity. Tady dojděte kousek severně od kalichu a v batohu klikněte na semínko (PLANT SEED). Po krátké animaci jste v hrobce hotoví a můžete se vrátit k elfům pro odměnu.

Promluvte si s Islwynem a ten je velmi potěšen a nabídne vám za odměnu na výběr jeden ze dvou (bohužel z osmdesáti procent použitých) předmětů z elfského křišťálu: křišťálový luk a štít. Vyberte si jeden z nich a tím je quest u konce. K používání štítu potřebujete lvl 70 defence, k používáni luku lvl 70 range a oba vyžadují lvl 50 agility ale tu už musíte stejně mít pro Regicide quest. Oba předměty jsou velmi silné. Crystal bow nevyžaduje střelivo a je silnější než magic bow s rune šípy. To jsem nemohl vyzkoušet, mam range jenom 67. Crystal shield zase dává -10 penalizaci do magic a range útoku a bonus přibližně +52 do obrany na blízko a +80 proti range. Bohužel oba předměty mají jednu závažnou vadu. Časem se "opotřebovávají". Čili jejich účinek je menší - po každém opotřebení o 5 procent se jejich vlastnosti mírně zhorší - a po dosažení úplného opotřebení se promění v křišťálové semínko a je šmitec. Islwyn sice naznačuje, že je možné tyto předměty dobít, případně ze semínka vypěstovat nový předmět, ale zatím to nejde. Islwyn vám samozřejmě rád prodá nové předměty, ovšem jeho ceny jsou poněkud "monopolní". Za nový štít chce 750K a za nový luk dokonce 900K! Protože nový luk má kapacitu 1000 výstřelů, vychází vám jedna střela na skvělých 900gp. Rovněž štít má kapacitu 1000 "pokrytých" útoků nepřítele, jak se to počítá není ale úplně jasné. Rozhodně to vypadá na skvělý způsob, jak odlehčit peněženkám některých hráčů, co už dnes nevědí kam s penězi.