Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Tears of Guthix Quest and Minigame

tento úkol je jen pro platící hráče a je lehoučký

Požadavky:
43 questpoints
lvl 49 Firemaking
lvl 20 Crafting
lvl 20 Mining
doporučen lvl 5 Defence (aby bylo možné nasadit spiny helmet)

Odměna:
1 questpoint
1000 xp do dovednosti Crafting
přístup k minihře Tears of Guthix


Návod

Vybavení: rope, bullseye lantern, cut sapphire, tinderbox, pickaxe, chissel
doporučeny runy na teleport ven po skončení úkolu a Spiny helmet nebo bodyguard pro bezpečný průchod kolem wall beasts.

Úkol začíná ve slayer jeskyni v Lumbridge swamp. Pokud jste tam ještě nikdy nebyli - zapalte lucernu, použijte lano na díru a pak slezte dolů. Máte-li spiny helmet, nasaďte si ji, první wall beast je hned v tom úzkém průchodu před vámi. Zatočte doleva jako do protisměru a jděte rovně kam až to půjde. Tam uvidíte přes bažinatý potůček obrovské žáby, potůček přeskočte (je tam uprostřed kámen s možností "JUMP") a pokračujte ke stěně před vámi, bude tam nový tunel. Vlezte do tunelu a na druhé straně sledujte cestu na východ až ke svahu, kde se dá sešplhat. Sešplhejte a kousek dál narazíte na stočeného hada, který hlídá jeskyni s guthixovými slzami.

Pokecejte s hadem (Juna), ten se tu šíleně nudí (taky je tam už tři tisíce let) a bude po vás chtít nějakou pěknou historku na pobavení. Povězte mu tedy něco ("Okay...") a dostanete za to od hada svolení vstoupit do jeskyně, kterou hlídá, a nabrat si tam nějaké guthixovy slzy. Musíte mít ale nejdříve tu správnou nádobu. O kus dál, na druhé straně propasti, je malé ložisko magického kamene. Juna vám řekne, že miska musí být vyrobena právě z tohoto kamene. OK. ale je tu malý (a jediný v tomto úkolu) problém. Jak se k ložisku magických kamenů dostat. Po stěně lze sešplhat od ložiska dolů, ale nelze vyšplhat nahoru, musíte tedy najít jinou cestu přes propast.

Řešení je naštěstí dost jednoduché, běžte od hada zpět na západ a vyšplhejte nahoru nad propast na této straně. Jak můžete vidět, pohybují se tu volně přes propast jakési chuchvalce modrého světla. Když na ně použijete lucernu, tak si vás tato stvoření "očichají" a pak zase odletí. Možná použít jiné světlo? Třeba modré? Zhasněte lucernu, vyměňte skleněnou čočku za broušený safír (použijte sapphire na lantern) a lucernu znovu zapalte. Lucerna začne vydávat modré světlo a když ji použijete na jednu z blízkých light creatures, tak vás ta potvora sebere a přenese přes propast.

No a teď už je to jednoduché, vydolujte jeden kámen, použijte na něj dlátko (chissel) a získáte stone bowl, který odneste hadovi. Ten vám misku zabaví s tím, že si ji u něj můžete vyzvednout, kdykoliv půjdete sbírat slzy do jeskyně, a tím je úkol u konce.

Říkal jsem, že je to snadné. Hlavní odměnou za tento úkol je možnost přístupu do jeskyně s guthixovými slzami. Pokud chcete hrát tuto minihru, zkontrolujte si, že máte prázdné ruce (nebo volná místa v batohu), a promluvte si s hadem. Povězte mu další pohádku a on vás za to možná pustí do jeskyně za ním (možná, protože vás tam pustí jen jedenkrát týdně). V jeskyni jsou tři stěny a na každé mohou být až tři vodopády, které mohou mít modrou nebo zelenou barvu. Vodopády se náhodně přesouvají a střídají. Vaším úkolem je nabrat do misky, kterou držíte v rukou (proto ty prázdné ruce), co nejvíce modré vody - guthixových slz. Když se spletete a naberete zelenou vodu, část nabraných slz z misky zmizí! Celá minihra je časově omezena, ukazatel zbývajícího času a množství nabrané vody vidíte v oblasti ovládacích panelů. Když čas vyprší, hra končí a postava automaticky opustí jeskyni, vypije obsah misky a vratí ji hadovi. Za každou jednotku slz v misce získáte pár xp do vašeho nejslabšího skilu. Vzorec je zatím nejasný. Moje postavy, které zvyšovaly z lvl 1, dostaly 10xp/unit zatímco moje hlavní postava, zvyšující z lvl 70 dostala přibližně 100xp/unit. Délka hry závisí na množství vašich quest points, tj. postavy s vysokým počtem dokončených úkolů mohou sbírat slzy déle. Dá se pohodlně sebrat jeden unit slz za dva questpointy, ale hráči s dobrou odezvou od serveru nebo s velkou dávkou štěstí mohou sebrat za dnešních plných 164 qp celých 100 jednotek. Jak už jsem se zmínil, minihru můžete hrát jen jednou týdně a navíc musíte za ten týden získat 1 questpoint nebo alespoň 100000xp v součtu všech vašich dovedností.