Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Několik rad k obchodování a bankovním transakcím

Předměty v RS můžete rozdělit na dvě kategorie: stohovatelné (tj. takové, které vám v batohu zaberou jedno políčko s uvedením počtu kusů) a nestohovatelné (každý kus zabere jedno políčko v batohu a těch je jenom 28). Stohovatelné předměty zabírají místo v batohu a navíc mají i určitou váhu a ta má nezanedbatelný vliv na odčerpávání energie potřebné pro běh. Omezený počet míst v batohu je rovněž nepříjemný, pokud potřebujete prodat nebo vyměnit velké množství takových věcí najednou (například když chcete směnit balík méně hodnotných předmětů za jeden velmi cenný). Z toho důvodu si můžete z banky tyto předměty vybrat nejenom v reálné formě, ale i ve formě stohovatelných bankovních listů. Tyto listy nic neváží, můžete si jich s sebou vzít kolik chcete a dokonce za ně můžete v obchodě nebo pomocí kouzla z řady alchemy získat tytéž peníze jako za reálný předmět.

Před obchodem s jiným hráčem si dopředu spočtěte, zda máte dost volného místa v batohu pro předměty, které chcete koupit. Systém to sice spočítá nakonec za vás a transakci zruší, ale opakování transakce chvilku trvá a nepředvedete se zrovna v dobrém světle (ale splést se může každým, takže mějte trpělivost se svými obchodními partnery pokud se to stane jim).

Při obchodu s jiným hráčem si dobře prostudujte druhou obrazovku (tu s textovým seznamem zboží). Někteří hráči jsou velmi rychlí a dokáží zaměnit předměty nebo jejich množství těsně před tím, než akceptujete seznam na první stránce. Druhá stránka je tu pro kontrolu, takže kontrolujte! Obzvláště na volných serverech narazíte na velké množství podvodníků, kteří nebudou váhat obrat zelenáče o těžce vydělané peníze.

Před tím, než budete kupovat nebo prodávat nějaký předmět nebo komoditu, navštivte nějaké forum (může to být i oficiální forum, ale neplatící hráči tam mají právo příspěvky pouze číst). A projděte si market board pro příslušnou komoditu, tím získáte slušnou představu o aktuální přiměřené ceně. Krátké příspěvky bez odpovědí posuzujte opatrně, požadavky prodávajících mohou být přehnané a nabídky kupujících naopak příliš nízké (pro případ, že by se někdo chytil). Raději se orientujte podle starších příspěvků s dlouhou řadou odpovědí, protože to jsou příspěvky lidí, kteří prodávají nebo kupují opakovaně a tudíž vědí co a za kolik.

Také je dobré vědět, že pokud se prodává žádaná komodita po tisících kusech, je cena za kus v naprosté většině případů vyšší než cena při obchodě po jednotlivých kusech. Kupující si připlácí za úsporu času, který by ztratil, kdyby se stejné množství snažil koupit levněji po částech.


Další tip: Kliknete-li na obchodníka, bankéře nebo bankovní přepážku, otevře se vám nejprve dialog ze kterého se teprve dostanete do vlastního interface obchodu nebo banky. Pokud chcete tento dialog přeskočit, klikněte na obchodníka nebo přepážku pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte „rychlou“ volbu - „trade“, „bank“ nebo „quick use bank both“.